2 Հոկտեմբեր 2021 - 11:07 AMT
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը հայտարարել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հաստատակամորեն մերժի ժողովուրդների ազատ ապրելու ձգտումներն ուժի կիրառման միջոցով ճնշելու ցանկացած փորձ՝ որպես մարդու իրավունքների, մասնավորապես՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կոպիտ ոտնահարում։
Մարգարյանն այդ մասին ասել է ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի Սոցիալական, հումանիտար և մշակութային հարցերի կոմիտեի (Երրորդ կոմիտե) ընդհանուր քննարկմանն ունեցած ելույթում։
Անդրադառնալով Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման ու պաշտպանության, ինքնորոշման իրավունքի իրականացման կարևորությանը՝ նա նշել է, որ ՄԱԿ կանոնադրության, Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների մասին և Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրերի համաձայն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը հանդիսանում է մարդու իրավունքների միջազգային իրավակարգի հիմնարար արժեք։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն նշել է, որ էթնիկ և կրոնական հիմքերով ատելության խոսքի խորացումը, այլատյացությունը և բռնության սերմանումը պարարտ հող են ստեղծում ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների և այլ ոճրագործությունների համար՝ այս համատեքստում ընդգծելով, որ վերը նշված երևույթների դեմ պայքարում արդյունավետ միջազգային համագործակցությունը բազմակողմ հարթակներում Հայաստանի գերակայությունների թվում է։
Անդրադառնալով մարդու իրավունքների պաշտպանության և առաջխաղացման ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումներին՝ նա նշել է, որ անկախության վերականգնումից 30 տարի անց Հայաստանում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների գերակայությունը, ժողովրդավարությունը, կանանց առաջխաղացումը և կենսունակ քաղաքացիական հասարակությունն անբեկանելի իրողություններ են։

Постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян заявил, что международное сообщество должно решительно отвергать любые попытки силой подавить стремление народов жить свободно, как грубое нарушение прав человека, в частности права народов на самоопределение. Об этом Маргарян заявил в своем выступлении на общей дискуссии в Комитете Генеральной Ассамблеи ООН по социальным, гуманитарным и культурным вопросам.
Касаясь важности восстановления и защиты прав народа Арцаха, а также осуществления права народа Арцаха на самоопределение, он отметил, что право народов на самоопределение в соответствии с Уставом ООН, Международными пактами о политических, гражданских, экономических, социальных и культурных прав является фундаментальной ценностью.
Постоянный представитель Республики Армения отметил, что углубление языка вражды по признаку этнической принадлежности, религии, ксенофобии и разжигание насилия создают благодатную почву для геноцида, преступлений против человечности и других преступлений, подчеркнув, что эффективное международное сотрудничество в борьбе с вышеупомянутыми явлениями является одним из приоритетов Армении на многосторонних площадках.
Касаясь достижений Армении в области защиты прав человека и прогресса, постпред РА отметил, что спустя 30 лет после восстановления независимости верховенство прав человека, основных свобод, демократии, улучшение положения женщин и активного гражданского общества в Армении являются незыблемой реальностью.