4 Հոկտեմբեր 2021 - 08:38 AMT
Հայաստանի և Լիտվայի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցություն կհաստատվի։ Այդ մասին Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն հայտարարել է Վիլնյուսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում։
«Շուտով մեր մայրաքաղաքաների միջև ուղիղ ավիաչվերթ կլինի։ Դա թույլ կտա մեր ժողովորդներին ավելի լավ ճանաչել միմյանց»,-ասել է Շիմոնիտեն, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նրա, ՀՀ և Լիտվայի միջև բարիդրացիական հարաբերություններ են հաստատվել։ Նա հույս է հայտնել, որ վարչապետ Փաշինյանի հետ կհաջողվի ավելին անել երկկողմ գործակցության ամրապնդման համար։
«Լիտվան բարձր է գնահատում ՀՀ աջակցությունը, որը քրդերենից թարգմանիչներ է տրամադրել»,- ասել է Շիմոնիտեն՝ նշելով, որ այդ մասնագետներն անհրաժեշտ են ապօրինի միգրացիայի հարցի համատեքստում։
Պաշտոնական այցով Լիտվայում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպելու է նաև նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի և Սեյմասի նախագահ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիելսենի հետ:

Армения и Литва запускают прямое авиасообщение. Об этом заявила премьер-министр Литвы Ингрида Шимоните в Вильнюсе на совместном брифинге с армянским коллегой Николом Пашиняном.
«Скоро наши столицы свяжут прямые рейсы. Это позволит нашим народам лучше узнать друг друга», – сказала Шимоните, пишет Sputnik Армения.
По ее словам, между Арменией и Литвой сложились добрососедские отношения. Она выразила надежду, что вместе с премьер-министром Николом Пашиняном удастся сделать больше для укрепления двустороннего взаимодействия.
«Литва высоко ценит содействие Армении, которая предоставила переводчиков, владеющих языком курманджи (курдский язык)», – сказала Шимоните.
По ее словам, специалисты необходимы для решения вопросов незаконной миграции.
Глава армянского правительства Никол Пашинян прибыл с двухдневным официальным визитом в Литву 3 октября. Он уже встретился с литовской коллегой Ингридой Шимоните, запланированы также встречи с президентом Литвы Гитанасом Науседой и председателем Сейма Викторией Чмилите-Нильсен.