Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Լեյլա Աբդուլլաևան հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ Հայաստանից հնչող «դրական ազդակները հույս են ներշնչում, որ այդ գործընթացը կառուցողական ընթացք կստանա», գրում է Interfax.az-ը։
«Ինչպես հայտնի է, մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել կարգավորելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ և, հիմնվելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքի վրա, բանակցություններ սկսել սահմանների դելիմիտացիայի հարցի շուրջ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների դելիմիտացիան երկկողմանի հարց է, և վերջերս մյուս կողմից ստացված դրական ազդակները հույս են ներշնչում, որ այն կառուցողական զարգացում կունենա», – հայտարարել է Աբդուլլաևան։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման ու սահմանազատման հարցին՝ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանում ասել էր, որ դժվար է պատկերացնել սահմանագծման գործընթացը, այն պայմաններում, երբ գրեթե ամենօրյա պարբերականությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին հնչում են կրակոցներ և տեղի են ունենում տարաբնույթ սադրանքներ, այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները մայիսի 12-ին Սոտք-Խոզնավար հատվածում ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք:
«Այս իրավիճակից դուրս գալու համար մենք առաջարկել ենք հետևյալ գործողությունները. նշված հատվածում թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի զինված ուժերը հայելային ետ են քաշվում Խորհրդային ժամանակներից ժառանգված սահմանագծից, այդ սահմանագծի երկայնքով տեղակայվում են միջազգային դիտորդներ եւ միջազգային հովանու ներքո մեկնարկում ենք սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքները: Մենք այս առաջարկը պատրաստ ենք կյանքի կոչել ցանկացած պահի»,-ասել է Փաշինյանը։

4 Октябрь 2021 - 13:12 AMT
Начальник управления пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева заявила, что «недавние позитивные сигналы, звучащие из Армении по вопросу делимитации азербайджано-армянской границы, вселяют надежду на конструктивное развитие этого процесса».
«Как известно, мы заявили о своей готовности нормализовать отношения с Арменией, а также на основе этого основополагающего принципа международного права и начать переговоры о делимитации границ. Процесс делимитации границ Азербайджана и Армении является двусторонним вопросом, и недавние позитивные сигналы с другой стороны вселяют надежду на конструктивное развитие этого процесса», – говорится в заявлении Абдуллаевой, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян на общих прениях 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН заявил, что что сложно представить процесс демаркации границы, в условиях, когда на армяно-азербайджанской границе почти каждый день слышны выстрелы, происходят различные провокации, в условиях, когда подразделения вооруженных сил Азербайджана 12 мая на участке Сотк-Хознавар вторглись на суверенную территорию Республики Армения.