6 Հոկտեմբեր 2021 - 06:47 AMT
Ստեփանակերտի պանթեոնում կառուցապատման և բարեկարգման աշխատանքներ են ընթանում։ Միջոցներ են հատկացվել պետբյուջեից, ինչպես նաև բարեգործական խողովակներով, տեղեկացնում է «Հայաստանի Հանրապետությունը»։
Ըստ Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության բաժնի պետ Սեյրան Սաֆարյանի՝ Պանթեոնի կառուցապատման ծրագիրը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2022-ին: Առաջին փուլում հողային աշխատանքներ կիրականացվեն, կկառուցվեն հենապատեր ու ճեմուղիներ, ինչպես նաև կավարտվի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի շինարարությունը, որն ընթացքի մեջ է: Նրա խոսքերով՝ կառուցապատման աշխատանքներն առավել արագ թափով առաջ կընթանային, եթե խոչընդոտող որոշ հանգամանքների պատճառով գործընթացը չընդհատվեր:
Խնդիրն այն է, որ տարածքում մեծ ծավալի հողաշերտեր են գոյացել, որոնք բնական ճանապարհով նստվածք պիտի տան, ու նոր միայն ծավալվեն կառուցապատման աշխատանքները: Երկրորդ փուլում, ըստ նախագծի, կավարտվեն ճեմուղիների խճապատումն ու սալապատումը: Այնուհետև մասնագետները ձեռնամուխ կլինեն շիրմաքարերի տեղադրմանը:
Ինչպես տեղեկացրել է արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և վիրավորված զինծառայողների հարազատների միության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, շիրմաքարերի ընտրությունն արել են նահատակված տղաների ծնողները՝ խնդիրը քննարկելով քաղաքապետարանում: «Միահունչ» կլինեն նաև խնկամաններն ու ծաղկամանները: Պանթեոնն ամբողջովին կլուսավորվի և կկանաչապատվի, տարածքում կկատարվի ցրտադիմացկուն ծառերի և թփերի տունկ, կտեղադրվեն գեղարվեստորեն ձևավորված նստարաններ, կկառուցվեն ցայտաղբյուրներ: Այն կունենա երկու մուտք՝ բարեկարգ ճանապարհներով և համապատասխան հարթակներով:

6 Октябрь 2021 - 09:30 AMT
В столице Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Степанакерте ведутся работы по строительству и благоустройству Пантеона в память о погибших в войне в Арцахе осенью 2020 года. Средства выделялись из госбюджета, а также через благотворительные каналы, пишет «Республика Армения».
По словам начальника управления архитектуры и градостроительства мэрии Степанакерта Сейрана Сафаряна, программу строительства Пантеона планируется завершить в 2022 году. На первом этапе будут проведены земляные работы, возведены подпорные стены и аллеи, а также завершится строительство памятника погибшим, которое сейчас в процессе. Сафарян отметил, что строительные работы пошли бы быстрее, если бы процесс не был прерван из-за некоторых препятствий.
Сейчас строители ожидают, пока слои почвы сядут, чтобы можно было продолжить строительство. На втором этапе, согласно проекту, мощение аллей будет завершено. Затем специалисты приступят к установке надгробий.
По словам президента Союза родственников солдат, погибших и раненых в третьей Арцахской войне Армена Саркисяна, выбор надгробий сделали родители погибших военнослужащих, обсудив этот вопрос в мэрии. Чаши для благовоний и вазы также будут однотипными. Пантеон будет полностью освещен, на территории будут посажены зеленые морозостойкие деревья и кустарники, установлены скамейки, построены фонтаны. Он будет иметь два входа, с улучшенными дорогами и соответствующими площадками.