7 Հոկտեմբեր 2021 - 06:54 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Վատիկանում Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ հանդիպմանը, խոսելով 44-օրյա պատերազմի աղետալի հետևանքների մասին, հատկապես շեշտադրել է ռազմագերիների և հետպատերազմյան շրջանում գերության մեջ հայտնվածների վերադարձի խնդիրը։
«Զրույցի ընթացքում Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձել է Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած ներկայիս մարտահրավերներին։
Նորին Սրբությունը նաև շնորհակալություն է հայտնել Հռոմի պապին պատերազմի ընթացքում հայ ժողովրդին և Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար։
Այնուհետև կաթողիկոսի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին:
Մասնավորապես արծարծվել են Արցախի ժողովրդի անվտանգությանը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ ոտնձգություններին, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող հարցեր։ Առկա մարտահրավերների և խնդիրների հաղթահարման գործում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը մեծապես կարևորել է միջազգային հանրության դերակատարությունը։
Կաթողիկոսի գլխավորությամբ Իտալիա մեկնած պատվիրակության կազմում են Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, Քարոզչական կենտրոնի և Մայր Աթոռում գործող Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության գրասենյակի տնօրեն Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը, այլ բարձրաստիճան հոգևորականներ։

Католикос всех армян Гарегин II 6 октября в Ватикане встретился с Папой Франциском. Об этом сообщает Первопрестольный Св. Эчмиадзин.
В ходе беседы католикос коснулся катастрофических последствий 44-дневной войны, стоящих перед Арменией и Арцахом текущих вызовов, особо подчеркнув вопрос о возвращении военнопленных и тех, кто оказался в плену в послевоенный период.
Католикос также поблагодарил Папу Франциска за поддержку армянского народа и Армении во время войны.
Затем делегация во главе с Католикосом Всех Армян встретилась с госсекретарем Ватикана кардиналом Петро Паролином. В ходе беседы была затронута ситуация в регионе после 44-дневной Арцахской войны.
В частности, были обсуждены вопросы, связанные с безопасностью народа Арцаха, посягательствами на суверенные территории Армении, а также сохранением армянского духовного и культурного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана. Католикос всех армян подчеркнул важную роль международного сообщества в преодолении существующих вызовов и проблем.