8 Հոկտեմբեր 2021 - 11:05 AMT
Բրիտանիան պարզեցրել է 32 երկիր, այդ թվում՝ դեպի Հայաստան ուղևորությունների կարգը։ Այդ մասին հայտարարել է Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն։
Այսուհետ բրիտանացիներին չեն հորդորի զերծ մնալ Հայաստան այցելելուց, ինչը կպարզեցնի զբոսաշրջային ապահովագրություն ստանալու կարգը, գրում է BBC-ն։
ՀՀ-ն կարմիր գոտում չէր ընդգրկված, սակայն Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն խորհուրդ էր տալիս զերծ մնալ այցերից կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի պատճառով։
Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ փոփոխությունը կապված է «հանրային առողջապահության վիճակի բարելավմամբ երկրներից շատերում» և «բրիտանացիների համա ռիսկի նվազեցմամբ պատվաստումների տարածման արդյունքում»։
Հորդորը կկիրառվի բացառությամբ այն դեպքերի, եթե, օրինակ, տեղի առողջապահության համակարգը գերծանրաբեռնված լինի։
Հայաստանից բացի Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն պարզեցրել է ուղևորությունների վերաբերյալ իր հորդորները Ալժիրի, Բանգլադեշի, Բելառուսի, Ֆիջիի, Գվինեայի, Ղազախստանի և այլ երկրների համար։

8 Октябрь 2021 - 09:58 AMT
Великобритания упростила для своих граждан рекомендации поездок в 32 страны, в том числе и Армению. Об этом заявил МИД Британии.
Так, теперь британцам не не будут рекомендовать избегать поездок в Армению, что упростит для них получение туристической страховки, пишет BBC.
Армения не была в красном списке правительства, но министерство иностранных дел Британии предостерегало от поездок в этом направлении из-за ситуации с Covid-19.
МИД Британии заявил, что это последнее изменение в политике последовало за «улучшением общественного здравоохранения во многих странах» и «уменьшением риска для британских граждан» в результате внедрения вакцины.
Совет будет применяться, за исключением «исключительных обстоятельств», например, если местная система здравоохранения перегружена, сообщает внешнеполитическое ведомство Соединенного Королевства.
Помимо Армении, в список направлений, для которых МИД Британии облегчил свои рекомендации по поездкам, входят Алжир, Бангладеш, Белоруссия, Фиджи, Гвинея, Казахстан, Косово, Мадагаскар, Малайзия, Сенегал и другие страны.