Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Հռոմում առանձին հանդիպել է The Guardian, Times, France 24, DW Germany, Stampa Estera, Rai, Al Ghad TV և այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելով ադրբեջանական կողմի խոշտանգումները հայ գերիների նկատմամբ՝ ապացույցներով, ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները ադրբեջանական զինված ծառայողների հանցավոր արարքներով։ Այդ մասին ասվում է ՄԻՊ ֆեյսբուքյան էջում։
«Հատուկ անդրադարձել եմ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու ՀՀ ՄԻՊ հայեցակարգին։ Նշել եմ, որ ԵԽԽՎ բանաձևում ևս ներառվել է մեր առաջարկը, քանի որ փաստերով հիմնավորել ենք դրա անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձել եմ նաև պատերազմից հետո ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական տեղակայումներին ՀՀ համայնքների միջև ճանապարհներին, հանցավոր արարքներին, ինչը վտանգել է մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, ոտնահարում է նրանց իրավունքները, իսկ Գեղարքունիքում և Սյունիքում ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների պատճառով առավել ևս տեղի են ունենում սահմանային բնակիչների կենդանիների գողություններ, սպառնալիքներ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, կրակոցներ և այլ հանցավոր արարքներ։
Մանրամասն ներկայացրել եմ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը՝ շեշտելով, որ անտեսված են միջազգային պահանջները և նրանք պահվում են ռազմաքաղաքական սակարկությունների նպատակով:
Բացատրել եմ, որ իրավունքների խախտումների, այդ թվում՝ խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի հիմքում ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունն է, որ շարունակվում է և ֆաշիզմի դրսևորումներով»,-ասվում է գրառման մեջ։
ՄԻՊ-ը հատուկ նշել է նաև, որ ադրբեջանական խաղաղասիրական կոչերը պարզապես շղարշ են միջազգային հանրության համար։
«Փոխանցել եմ Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները և պայմանավորվել ենք համագործակցել հետագայում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Հռոմ է մեկնել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի գլխավորած պատվիրակության կազմում։ ՄԻՊ-ը նաև Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապին է ներկայացրել հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումները:

8 Октябрь 2021 - 12:03 AMT
7 октября Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян в Риме встретился с представителями The Guardian, Times, France 24, DW Germany, Stampa Estera, Rai, Al Ghad TV и других СМИ. Он представил им доказательства преступных действий азербайджанских Вооруженных сил, пыток, применяемых к армянским пленным, нарушения прав жителей приграничья Республики Армения.
Омбудсмен особо подчеркнул концепцию ЗПЧ создания демилитаризованной зоны безопасности. Он отметил, что наше предложение было включено в резолюцию ПАСЕ, поскольку мы фактами обосновали необходимость такой зоны.
Омбудсмен также упомянул незаконное размещение азербайджанских военнослужащих на дорогах между армянскими общинами и преступные действия, совершаемые азербайджанцами после войны в Гегаркунике и Сюнике, которые ставят под угрозу жизнь и здоровье людей, нарушают их права.
Татоян подробно представил актуальность вопроса возвращения армянских пленных, содержащихся в Азербайджане, подчеркнув, что международные требования полностью проигнорированы и пленники используются в целях военно-политических торгов.
Он пояснил, что политика ненависти и враждебности властей Азербайджана, продолжающиеся проявления фашизма, включая пытки и бесчеловечное обращение с пленными, являются основой нарушений прав человека.
«Такая политика Азербайджана, когда арменофобия и геноцид поощряются на государственном уровне, серьезно угрожает мирной жизни и безопасности людей, перспективам мирного сосуществования двух народов», – отметил омбудсмен Армении.