Ռուսաստանը հուսով է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման, տնտեսական փոխգործակցության և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ համաձայնագիրն Ադրբեջանի և ՀՀ միջև կիրագործվի։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպմանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Անշուշտ, անհանգստանում ենք, անշուշտ, ցանկալի է, որ համաձայնագիրը կատարվի, որպեսզի տնտեսական կապերի, տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթաց լինի։ Այն ամենը, ինչ ամրապնդում է քաղաքական ջանքերը»,-ասել է Մատվիենկոն Եվրասիական կանանց համաժողովի շրջանակում կայացած հանդիպման ժամանակ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արդյունավետ է գնահատել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Մոսկվայում տեղի ունեցած հանդիպումը, որտեղ կողմերը քննարկել են 2020-ի նոյեմբերի 10-ի և 2021-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքին, տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման, տնտեսական կապերի վերականգնման հետագա քայլերին ու տեղի ունեցող զարգացումներին վերաբերող հարցեր։

Россия рассчитывает на выполнение соглашения между Азербайджаном и Арменией по урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе, разблокирование экономического взаимодействия и транспортных коммуникаций. Об этом заявила председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко на встрече со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой.
«Конечно, тревожимся, конечно, хочется, чтобы соглашение выполнялось, чтобы шел процесс разблокирования экономических взаимосвязей, транспортных коммуникаций. Все то, что подкрепляет политические усилия», – сказала спикер Совфеда на встрече, которая прошла на полях Евразийского женского форума, пишет ТАСС.
11 января лидеры РФ, Армении и Азербайджана договорились о создании рабочей группы на уровне вице-премьеров трех стран, которая сконцентрируется на налаживании транспортных и экономических связей в регионе.