15 Հոկտեմբեր 2021 - 07:55 AMT
Հոկտեմբերի 14-ին Փարիզի քաղաքային խորհրդի միաձայն որոշմամբ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի սրտում գտնվող հատվածներից մեկը՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքն անվանակոչվել է ՀՀ անունով՝ ստանալով Հայաստանի էսպլանադ հնչեղ անվանումը (Esplanade d'Arménie)։
Հայաստանի էսպլանադը կընդգրկվի Փարիզի հասցեների պաշտոնական ռեգիստրում և իր ընդարձակ տարածքի մեջ կներառի նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտասի հուշարձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Դեսպանատան հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ որոշումը հերթական անգամ արձանագրում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև անխախտ բարեկամությունը և հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրությունը։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Փարիզի քաղաքային խորհրդին՝ քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի գլխավորությամբ, այս կարևոր նախաձեռնության ու ընդունված որոշման համար, ինչպես նաև փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային՝ որոշման նախագիծը հեղինակելու համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Փարիզի խորհրդի այս խորհրդանշական նիստին հրավիրված էր ներկա գտնվելու նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը։

14 октября городской совет Парижа принял важное решение, в очередной раз подтвердив незыблемую дружбу между Францией и Арменией и прочность армяно-французских особых отношений. Об этом сообщает посольство РА во Франции.
Единогласным решением городского совета, местность, находящаяся в сердце Парижа – обширная территория между мостами Альмы и участка Энвалид и примыкающая к реке Сена, названа в честь Армении, получив звучное наименование «Эспланада Армении» (Esplanade d'Arménie).
«Эспланада Армении» будет включена в официальный адресный регистр Парижа. На территории эспланады будет находиться также открытый еще в 2004 памятник Комитасу и открытый в 2009 году Ереванский парк.
«Мы благодарим городской совет Парижа во главе с мэром Анн Идальго за эту важную инициативу и принятое решение, а также вице-мэра Арно Нгачу, который является автором проекта», – говорится в сообщении посольства.
На это торжественное заседание городского совета французской столицы был приглашен также посол Республики Армения во Франции.