Մարտի 20-ին Սոչիում բացվել է ֆուտբոլի` ԱՊՀ-ում խոշորագույն միջազգային մանկա-պատանեկան առաջնությունը` «Վալենտին Բուբուկինի Մեմորիալը», որին մասնակցում են ավելի քան 100 թիմեր Ռուսաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Ուկրաինայից, Աբխազիայից եւ Հայաստանից: Նախնական տվյալներով, Հայաստանից առաջնությանը պետք է մասնակցեին «Միկայի» եւ «Փյունիկի» ՄՊՖԴ-ները` բաղկացած համապատասխանաբար 1993թ. եւ 1995թ. ծնված ֆուտբոլիստներից: Վերը նշված տարիքային կարգերի ֆուտբոլիստների առաջնությունը կկայանա մարտի 29-ապրիլի 3: Բայց, ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել «Փյունիկի» մանկական թիմի գլխավոր մարզիչ Սուրեն Չախալյանը, նրա թիմը չի մեկնելու Սոչի:
«Մեր թիմը պետք է մասնակցեր այդ առաջնությանը: Մենք պետք է Սոչի մեկնեինք մարտի 29-ին, որպեսզի մասնակցեինք 1995թ. ծնված ֆուտբոլիստների առաջնությանը: Սակայն ակումբի ղեկավարությունը որոշեց չուղարկել մեզ Սոչի: Պատճառները մեզ հայտնի չեն»,- նշել է Չախալյանը:
Ի տարբերություն «Փյունիկի», «Միկայի» ծրագրերը չեն փոխվել եւ, Աշտարակի ակումբի մամլո քարտուղար Արմեն Պետիկյանի խոսքով, թիմը, ինչպես եւ ծրագրվում էր, մարտի 29-ին կմեկնի Սոչի:
Նշենք, որ առաջնության մեկնարկն անսովոր է ստացվել. «Ռոսիչ» ֆուտբոլային ակումբի հիմնադիր Գեննադի Բուրբուլիսի առաջարկով հաստատվեց առաջնության կարգախոսը. «Թո’ղ լինի բարին»: Եւ այժմ, կազմակերպչական հանձնաժողովի ու մրցավարական կորպուսի որոշմամբ, մեմորիալի բոլոր խաղերը սկսվում են «Թո’ղ լինի բարին» հանդիսավոր արարողությունից, երբ մրցակից թիմերը եւ հանդիպման մրցավարը ձեռք ձեռքի են բռնեւմ, բարձրացնում վերեւ եւ բարձրաձայն գոչում մրցությունների կարգախոսը:

24 Март 2009 - 11:44 AMT
20 марта в Сочи открылся крупнейший в СНГ международный детско-юношеский турнир по футболу – «Мемориал Валентина Бубукина», в котором принимают участие более 100 команд из России, Азербайджана, Белоруссии, Украины, Абхазии, Армении.
По предварительным данным из Армении на турнире должны были принять участие ДЮФШ «Мики» и «Пюника» состоящих из футболистов соответственно 1993 и 1995 года рождения. Турнир среди футболистов вышеуказанных возрастных категорий пройдет с 29 марта по 3 апреля. Но, как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер детской команды «Пюника» Сурен Чахалян, его команда не отбудет в Сочи.
«Наша команда должна была принять участие в этом турнире. Мы должны были отбыть в Сочи 29 марта для того, чтобы принять участие в турнире среди футболистов 1995 года рождения. Но руководство клуба нас в Сочи решило не отпралять. Причины мне неизвестны», – отметил Чахалян.
В отличие от «Пюника» у «Мики» планы не менялись и, по словам пресс-секретаря аштаракского клуба Армена Петикяна, их команда, как и планировалось, 29 марта отбудет в Сочи.
Отметим, что старт турнира получился неординарным – по предложению основателя футбольного клуба «Росич» Геннадия Бурбулиса был утвержден девиз турнира «Быть Добру». И теперь, по решению оргкомитета и судейского корпуса, все игры мемориала начинаются с торжественного ритуала «Быть добру!», когда команды соперницы и судья матча, взявшись за руки, поднимают их вверх, громко произнося девиз соревнований.