19 Հոկտեմբեր 2021 - 08:46 AMT
Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը կրկին կայցելի Հայաստան: Այդ մասին Կլաարը տեղեկացրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում` նշելով, որ այցը տարածաշրջանային է լինելու։
«Կրկին թռիչքներ Բաքվու, Թբիլիսի և Երևան՝ հանդիպումների համար: ԵՄ-ն ներգրավված է իր գործընկերների հետ աշխատանքում՝ հանուն բարգավաճ և խաղաղ Հարավային Կովկասի»,- ասվում է գրառման մեջ։
2021-ի ապրիլին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի մարդատյաց քաղաքականությունն ամենամեծ հիմքն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքը կիրառելու համար:

19 Октябрь 2021 - 10:42 AMT
Специальный представитель ЕС на Южном Кавказе и по вопросам кризиса в Грузии Тойво Клаар сообщил о запланированном визите в регион, в том числе и в Армению. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Снова полет – встречи в Баку, Тбилиси и Ереване. ЕС работает со своими коллегами для процветающего и мирного Южного Кавказа»,- написал спецпредставитель ЕС.
Ранее специальный представитель НАТО на Южном Кавказе Хавьер Коломина сообщил, что посетит Армению. «С нетерпением жду следующей недели – моего первого визита на Кавказ. Я нанесу визит в Азербайджан, Грузию и Армению в своем новом статусе – как специальный представитель НАТО на Кавказе и в Центральной Азии, для обсуждения путей дальнейшего укрепления присутствия НАТО на Кавказе»,- написал Коломина.