Մարտի 21-ին Իսպանիայում տեղի է ունեցել Հապկիդոյի 12-րդ առաջնությունը, որին մասնակցում էին Իսպանիայի 12 թիմեր, ինչպես նաեւ թիմեր Կորեայից եւ Գերմանիայից: Առաջնության հաղթող դարձավ կատալոնյան թիմը, որի կազմում հատկապես առանձնանցավ հայ հապկիդոիստ Դավիթ Մատնիշյանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Դ.Մատնիշյանը, ինքը սկսել է Հապկիդոյով զբաղվել Իսպանիայում:
«Ես սկսեցի Հապկիդոյով զբաղվել 2003թ. Կատալոնիայի KIDO ֆեդերացիայի նախագահ Մաեստրո (հապկիդոյի մարզիչ) Ժակ Կարբոնել Վինսենտայի ղեկավարությամբ: Մասնակցել եմ այնպիսի հայտնի Մաեստրոների վարպետության դասերին, ինչպիսիք են Մաեստրո Չոեն, Մաեստրո Յանգը եւ Կորեայի հապկիդոյի համալսարանի ռեկտոր Մաեստրո Կիմն են: Վերջին 7 տարվա ընթացքում ես ջանասիրաբար աշխատել եմ եւ իմ ողջ ժամանակը անցկացրել մարզումներին, արդյունքում ստացել «սեւ գոտի» (1-ին դան):
Դավիթի խոսքով, չնայած, որ ինքը ելույթ է ունենում Կատալոնյան թիմից, չի մոռացել իր արմատների մասին: «Ես հպարտ եմ իմ արմատներով եւ երբեք չեմ մոռանում նրանց մասին: Ես բազմիցս մասնակցել եմ միջազգային մրցություններին եւ ամեն անգամ, առանց բացառության, բոլորին իմաց եմ տալիս իմ ազգային պատկանելության մասին,- նշել է Դավիթը,- օրերս ես Կորեայի Կիդոյի Ֆեդերացիայի Եվրոպայի գծով ներկայացուցիչ Մաեստրո Դու Յունգ Չոյից (9-րդ դան) Հայաստանում Հապկիդոյի պատվիրակություն բացելու թույլտվություն եմ ստացել, ինչը թույլ կտա Հայաստանի բոլոր հապկիդոիստներին ինտեգրվել Հապկիդոյի միջազգային ընտանիքի մեջ: Դա նշանակում է, որ հայերը հնարավորություն կունենան մասնակցելու բոլոր Միջազգային միջոցառումներին, ինչպես նաեւ մարզվել Իսպանիայում, Կորեայում եի այլ եվրոպական երկրներում, որտեղ Հապկիդոն շատ բարձր մակարդակում է: Կիդոյի միջազգային Ֆեդերացիայի անդամների տված գոտիներն ու դիպլոմները ցանկացած հապկիդոիստի համար կծառայեն որպես ճանաչում ողջ աշխարհի կողմից»,- ավելացրել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հապկիդոն կորեական մարտարվեստ է, որն իր մեջ ներառում է ինքնապաշտպանության բոլոր հնարավոր տեխնիկաները` կիրառելով ոտքերի հարվածնյերի տեխնիկայի հարուստ ընտրանին, անգամ այնպիսի հարվածների, որոնք կիրառվում են այլ մարտական դպրոցներում: Ինչպես նաեւ հարձակումներ, ինքնապաշտպանություն դանակից եւ այլ տեսակների սառը զենքից: Եվրոպական երկրների շատ հատուկ ծառայություններ կիրառում են Հապկիդոյի մարտական հնարքները` որպես իրենց աշխատակիցների ուսուցման հիմք:

21 марта в Испании прошел 12 чемпионат по Апкидо (Hapkido), в котором принимали участие 12 команд из Испании, а также команды из Кореи и Германии. Победителем турнира стала каталонская команда, в составе которой особо отметился армянский апкидоист Давид Матнишян. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Д.Матнишян, Апкидо он начал заниматься в Испании.
«Я начал заниматься Апкидо в 2003 году под началом президента федерации KIDO Каталонии Маэстро (тренер апкидо) Жака Карбонель Винсента. Принимал участие в мастер-классах таких знаменитых Маэстро, как Маэстро Чоэ, Маэстро Янг и ректор университета апкидо в Корее Маэстро Ким. За последние 7 лет я усердно работал и все свое время проводил на тренировках, в результате получил “черный пояс” (1 дан).
По словам Давида, несмотря на то, что он выступает за Каталонскую команду, он не забыл о своих корнях. “Я горжусь своими корнями и никогда не забываю о них. Я неоднократно принимал участие в международных соревнованиях и каждый раз, без исключения, даю всем знать о своей национальной принадлежности, – отметил Давид, – на днях я получил разрешение от представителя Корейской Федерации KIDO по Европе Маэстро Ду Йунг Чо (9 дан) на открытие делегации Апкидо в Армении, что в будущем даст возможность всем апкидоистам Армении интегрироваться в интернациональную семью Апкидо. Это означает, что у армян появится возможность участвовать во всех Международных мероприятиях, а также обучаться в Испании, Корее и других европейских странах, где Апкидо находится на очень высоком уровне. Будучи членом международной Федерации Кидо, выданный ими пояс и диплом послужат для любого апкидоиста признанием во всем мире», – добавил он.
Напомним, что Апкидо это корейское боевое искусство, которое включает в себя все возможные техники самообороны, употребляя богатый выбор техники ударов ногами, даже таких, которые не употребляются в других дисциплинах. Так же используются захваты, броски, самооборона против ножа и других типов холодного оружия. Многие спецслужбы европейских стран употребляют приемы Апкидо, как базу обучения своих сотрудников.