ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը հուսով է, որ Անդրկովկասի գծով «3+3» (Ադրբեջան, ՀՀ, Վրաստան-ՌԴ, Թուրքիա, Իրան) ձևաչափը կգործարկվի, սակայն Արևմուտքը՝ ԱՄՆ գլխավորությամբ, փորձում է խանգարել այդ գործընթացին։
«Մենք տեսնում ենք, որ մի շարք արևմտյան պետություններ, առաջին հերթին ԱՄՆ-ն, փորձում են խանգարել որոշ գործընթացներիn։ Մենք մեր կողմից միտված եք «3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական ձևաչափի շուտափույթ գործարկմանը ի շահ բոլոր մասնակիցների»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Զախարովան նաև նշել է, որ ամերիկյան կողմը, փորձելով խոչընդոտել բանակցային մեխանիզմի գործարկմանը, ապատեղեկատվությամբ է զբաղված՝ Մոսկվային վերագրելով այդ ձևաչափի ստեղծման գաղափարը։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ նման մեղանիզմի ստեղծման գաղափարն առաջարկել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Ինչպես գիտեք, Ռուսաստանը հավանություն է տվել այդպիսի մեխանիզմի ստեղծման գաղափարին։ Մենք առաջնորդվում ենք այն միտումով, որ բազմակող տարածաշրջանային համագործակցությունը միանգամայն հստակ բխում է այդ ձևաչափի բոլոր մասնակիցների շահերից։ Մեր կարծիքով, այդ մեխանիզմի գործարկումը կնպաստի վստահության ամրապնդմանը միջպետական հարաբերություններում, առկա հակասությունների կարգավորմանը, տարածաշրջանի տնտեսական, տրանսպորտային, հումանիտար ներուժի բացահայտմանը»,-ասել է նա։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով 3+3 ձևաչափի գաղափարին, հայտարարել էր, որ իրանական կողմը դրական է արձագանքել այդ գաղափարին, նույնպիսի վերաբերմունք կա Ադրբեջանում և Թուրքիայում։«Աշխատում ենք մեր հայ գործընկերների հետ։ Հուսով ենք, որ Վրաստանը ևս, անկախ իր խնդիրներից, կկարողանա իր շահը տեսնել խորհրդակցությունների և այդ տարածաշրջանի արագացված զարգացման վերաբերյալ որոշումների համաձայնեցման նման մեխանիզմի ստեղծման մեջ»,- ասել էր նա։

22 Октябрь 2021 - 10:06 AMT
Россия рассчитывает на скорейших запуск формата «3+3» (Армения, Азербайджан, Грузия – Россия, Турция, Иран) по Закавказью, но отмечает попытки стран Запада во главе с США помешать этому процессу. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы видим стремление ряда западных государств, в первую очередь США, помешать некоторым процессам, просто вставить палки в колеса данному начинанию. Со своей стороны ориентируемся на скорейший запуск консультативного регионального механизма «3+3» в интересах всех его участников», – отметила Захарова, пишет ТАСС.
Она указала, что американская сторона в своих попытках воспрепятствовать запуску переговорного механизма «занимается дезинформацией, приписывая Москве инициативу по созданию этого формата».
Дипломат напомнила о том, что идея создания такого механизма была предложена президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым и Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. «Как вы знаете, Россия эту инициативу поддержала. Мы исходим из того, что развитие многостороннего регионального сотрудничества абсолютно точно отвечает интересам всех участников данного формата. И на наш взгляд, запуск этого механизма способствовал бы повышению доверия в межгосударственных отношениях, урегулированию имеющихся противоречий и раскрытию экономического, транспортного, гуманитарного потенциала региона», – подчеркнула официальный представитель МИД РФ.
С инициативой о шестистороннем формате сотрудничества по Карабаху и вопросу разблокировки экономических и транспортных связей в регионе ранее выступили лидеры Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган. Иран приветствовал эту идею, заверив в готовности содействовать шагам по укреплению мира в регионе. Как сообщил глава МИД РФ Сергей Лавров, российская сторона работает с коллегами из Армении, а также рассчитывает, что и Грузия выскажет заинтересованность в создании такого механизма.