ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այցով գտնվում է Սաուդյան Արաբիայում, այդ երկրի թագաժառանգ, փոխվարչապետ, պաշտպանության նախարար Մուհամեդ բին Սալմանի հետ ներկա է եղել «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» (Future Investment Initiative) 5-րդ համաժողովի բացմանը։
Հայաստանի նախագահը և Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգը զրուցել են երկու երկրի միջև հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության և դրանց ապագայի շուրջ։ Նշվել է, որ երկու ժողովրդի միջև պատմական հարուստ առնչությունները լավ հիմք են ապագային միտված միջպետական հարաբերություններ կառուցելու համար:
Համաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, կառավարությունների անդամներ, հայտնի անդրազգային և համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ ու գործարարներ:
Հայաստանի անկախությունից ի վեր ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում Հայաստանից որևէ պաշտոնյա երբևէ չէր այցելել այդ երկիր։ Հայաստանի նախագահը պատմական քայլ է արել՝ առաջին անգամ այցելելով արաբական և իսլամական աշխարհում բացառիկ դեր և նշանակություն ունեցող այդ պետություն:
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում Սարգսյանին դիմավորել են պետական ամենաբարձր մակարդակով՝ ի դեմս Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի պետնախարար Ադել ալ-Ջուբեյրի, իսկ պաշտոնական արարողակարգի համաձայն՝ օդանավակայանում բարձրացվել էր Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը:

Президент Республики Армения Армен Саркисян впервые в истории независимой Армении посетил Саудовскую Аравию. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
В рамках этого визита, имеющего исключительное значение в истории армяно-арабских отношений, в частности, отношений между Республикой Арменией и Саудовской Аравией, президент Армении присутствовал на V форуме «Будущие инвестиционные инициативы».
В нем участвовали главы государств, члены правительств, руководители известных транснациональных, глобальных компаний и бизнесмены.
Саркисян вместе с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бен Салманом присутствовали на церемонии открытия форума. Президент Армении и наследный принц Саудовской Аравии говорили о необходимости развития отношений между двумя странами и их будущем.
Было отмечено, что богатые исторические связи между двумя народами станут хорошей основой для построения будущих межгосударственных отношений.
С момента обретения Арменией независимости, при отсутствии дипломатических отношений между Арменией и Саудовской Аравией, эту страну до сих пор не посещали армянские официальные лица.