2021-ին Ռուսաստանում ներգաղթյալների ռեկորդային աճ է գրանցվել՝ 398,000 մարդ։ Այդ թիվը բխում է կառավարության կանխատեսումից, որտեղ միգրանտների կրկնակի աճ է նախատեսված։
2021-ին ՌԴ ներգաղթյալների թվով Հայաստանը հայտնվել է առաջին եռյակում։ 2021-ի հունվար-հուլիսին ՀՀ-ից Ռուսաստան է ժամանել 20,000 միգրանտ, գրում է MK.ru-ն։
Առաջին տեղում Տաջիկստանն է՝ 38,000, երկրորդում՝ Ուկրաինան՝ 26,000։
Նշվում է, որ միայն պաշտոնական տվյալներով Ռուսաստանում այժմ մոտ 7 մլն այլ երկրների քաղաքացիներ կան։ Իսկ նրանց իրական քանակը կարող է գերազանցել 10 միլիոնը։, ինչը կազմում է երկրի բնակչության մոտ 8%-ը։

В РФ спрогнозировали рекордный наплыв мигрантов в 2021 году – 398 тысяч человек. Эта цифра вытекает из правительственного прогноза, в котором коэффициент миграционного прироста увеличен вдвое.
Армения вошла в тройку стран-лидеров по наплыву мигрантов в РФ в 2021 году. Так, в январе-июле 2021 года из Армении в Россию прибыли 20,000 мигрантов, пишет MK.ru.
Первое место занимает Таджикистан (38 тысяч), второе – Украина (26 тысяч).
Отмечается, что сейчас в России находится около 7 млн иностранных граждан – и это только по официальным данным. Реальное же их количество может превышать 10 млн человек- почти 8% всего населения страны.