29 Հոկտեմբեր 2021 - 13:30 AMT
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի գծով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա) նոյեմբերի 3-5-ը կլինեն Հայաստանում, հայտնում է ԵԽԽՎ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ Հայաստանում կայանալիք քննարկումների կենտրոնում կլինեն ընտրական համակարգի բարեփոխումները, սահմանադրական ինստիտուտների փոխհարաբերությունները, դատական համակարգի անկախությունը, լրատվամիջոցների հետ կապված իրավիճակը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և դրա հետևանքները Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության վրա։
ԵԽԽՎ համազեկուցողները հանդիպումներ կունենան Հայաստանի իշխանությունների, խորհրդարանական հանձնաժողովների, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության և Ազգային ժողովի խմբակցությունների ղեկավարների հետ։
Հանդիպումներ կլինեն նաև դատական իշխանության, դիվանագիտական կորպուսի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։

29 Октябрь 2021 - 12:11 AMT
Содокладчики Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Кимо Килиунен (Финляндия) и Бориана Аберг (Швеция) посетят Армению 3-5 ноября. Об этом сообщает пресс-служба ПАСЕ.
Отмечается, что в центре обсуждений в Армении будут реформы избирательной системы, взаимоотношения между конституционными институтами, независимость судебной власти, состояние средств массовой информации, а также нагорно-карабахский конфликт и его последствия в функционировании демократических институтов Армении.
Содокладчики ПАСЕ проведут в Ереване встречи на высшем уровне с представителями власти Армении, с членами парламентских комитетов, членами армянской делегации в ПАСЕ и руководителями фракций НС.
Ожидаются также встречи с представителями судебной власти, дипломатического корпуса и гражданского общества.