Ադրբեջանցիներն ավերել են Արցախի Ասկերանի շրջանի Մադաթաշեն գյուղի դպրոցը, մշակույթի տունը, Արցախյան ազատամարտում զոհվածների հուշարձանն ու վնասել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին: Այդ են վկայում 2021 թվականի հոկտեմբերի 10-ի արբանյակային լուսանկարները, տեղեկացնում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը։
Նշվում է, որ թշնամին քանդել է Ասկերանի շրջանի Մադաթաշեն գյուղի դպրոցը և հասել դպրոցին կից եկեղեցու պատին, որը, փաստորեն վտանգի տակ է։ Դպրոցը 2015 թվականից վերանվանվել էր «Մադաթաշեն» դպրոց ՊՈԱԿ, որի շենքում էին տեղակայված նաև գյուղի գյուղապետարանն ու մշակույթի տունը։
Մադաթաշենի մշակույթի տունը կառուցվել էր 1969 թվականին, և վերանորոգվել 2012 թվականին:
«Եկեղեցու կողքին կար Արցախյան ազատամարտի զոհերին նվիրված հուշարձան, որը թշնամին նույնպես ոչնչացրել է գյուղի օկուպացիայից անմիջապես հետո։ Ադրբեջանական կողմի տարածած տեսանյութում ակնհայտ երևում է, թե ինչպես է զինված ադրբեջանցի զինվորականը ջարդում, քանդում և ավերում արցախյան ազատամարտի հերոսների հուշարձանը, կոտրում նրանց նկարներն ու հրճվանքով լուսանկարվում ավերված մշակութային ժառանգության ֆոնին։
Մինչ ադրբեջանական օկուպացիան արված տեսանյութը փաստում է, որ կանգուն էին դպրոցն ու նրան կից հուշարձանը»,-գրում է կայքը։
Նշվում է, որ Մադաթաշենի դպրոցը, մշակույթի տունն ու եկեղեցին ադրբեջանական նոր ճանապարհաշինության ուղղության մեջ չեն մտնում և չի բացառվում, որ մշակութային արժեքների ավերման հետևանքով ստացված շինաքարերը ճանապարհների հենապատերի համար են օգտագործվում։
Մադաթաշեն գյուղի պատմությունը սկսվում է 17-րդ դարի կեսերից, իսկ անունը ստացել է ռուսական բանակի գեներալ Վալերիան Մադաթովի անունից, որի անասնագոմերը հենց այդ տարածքում էին գտնվում։ Գյուղական համայնքը տեղաբաշխված է Արցախի Հանրապետության հարավային հատվածում։ Ասկերան շրջկենտրոնից գտնվում է 50 կմ հեռավորության վրա, իսկ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից՝ 24 կմ հեռավորութան վրա։ Գյուղի Սբ Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 1904 թվականին։ Եկեղեցու պատը վնասված էր, տանիքը՝ նույնպես։
Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։

6 Ноябрь 2021 - 09:33 AMT
Азербайджанцы разрушили школу, дом культуры, памятник жертвам Арцахской освободительной войны и повредили церковь Святой Богородицы оккупированного села Мадаташен Аскеранского района Республики Арцах (нагорно-Карабахской Республики). Об этом свидетельствуют спутниковые снимки от 10 октября 2021 года, сообщает «Мониторинг культурного наследия Арцаха».
Отмечается, что противник разрушил школу села Мадаташен Аскеранского района и дошел до стены церкви рядом со школой, которая, по сути, находится под угрозой. В 2015 году школа была переименована в школу ГНКО «Мадаташен», в здании которой располагались сельский совет и дом культуры.
Рядом с церковью был установлен памятник жертвам Арцахской освободительной войны, который также был разрушен противником сразу после оккупации села. На распространенном азербайджанской стороной видео видно, как вооруженный азербайджанский солдат ломает памятник героям Арцахской освободительной войны, разбивает их фотографии и радостно фотографируется на фоне разрушенного культурного наследия.
Видео, сделанное до азербайджанской оккупации, доказывает, что школа и прилегающий памятник были в полном порядке.
Отмечается, что школа, дом культуры и церковь Мадаташена не входят в планы по строительству новой азербайджанской дороги, и не исключено, что полученные после уничтожения культурных ценностей строительные камни будут использованы в качестве подпорки для дороги.
Согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта», запрещены любые акты вандализма, кражи, грабежа, растраты, враждебности или мести в отношении культурного наследия.