9 Նոյեմբեր 2021 - 07:20 AMT
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքին։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անվերապահ հայրենադարձման, ինչպես նաև կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը խստորեն դատապարտել է ադրբեջանական զինված ուժերի շարունակական սադրանքները, որոնցից վերջինի հետևանքով նոյեմբերի 8-ին Շուշիի մերձակայքում զոհվել է մեկ, վիրավորվել՝ երեք քաղաքացիական անձ: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող հայատյաց հռետորաբանությունը և հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումները լուրջ սպառնալիք են տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանը:
Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցը կայացել է ԼՂ հակամարտության գոտում ամբողջական հրադադարի մասին 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունման տարելիցին ընդառաջ։
ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի ակտուալ հարցեր։
Լավրով-Բայրամով հեռախոսազրույցի մասին այլ մանրամասներ չի հայտնել նաև ադրբեջանական մամուլը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով 2020թ․ նոյեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ ստորագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որի հիման վրա Արցախում տեղակայվեցին ՌԴ խաղաղապահ ուժեր։

9 Ноябрь 2021 - 13:00 AMT
Министр иностранных РФ Сергей Лавров провел телефонные беседы с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым в преддверии годовщины принятия трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана о полном прекращении огня в зоне нагорно­карабахского конфликта. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Как говорится в сообщении МИД Армении, Мирзоян в разговоре с Лавровым решительно осудил продолжающиеся провокации вооруженных сил Азербайджана, в результате которых 8 ноября недалеко от Шуши один мирный житель был убит и трое ранены.
Мирзоян подчеркнул, что армянофобская риторика, озвученная руководством Азербайджана, и продолжающиеся нарушения режима прекращения огня представляют серьезную угрозу региональной стабильности и безопасности.
Согласно официальному сообщению, министры обсудили широкий круг вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом. Собеседники также коснулись процесса выполнения обязательств, взятых сторонами в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года. В этом контексте Мирзоян подчеркнул необходимость безоговорочного возвращения на родину армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц, а также необходимость сохранения режима прекращения огня.
Согласно сообщению МИД РФ, главы внешнеполитических ведомств России и Армении также затронули «актуальные вопросы российско-армянского союзнического взаимодействия, отдельные аспекты региональной и международной проблематики». А с главой МИД Азербайджана российский министр обсудил «актуальные вопросы двусторонних отношений и региональной повестки дня».