Իսրայելի խորհրդարանի պատգամավորներն օրինագիծ են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ապրիլի 24-ը հիշատակի օր հայտարարելու մասին։
Քնեսեթում օրինագիծը ներկայացրել են ընդդիմադիր պատգամավորներ Յակով Մարգին, Հաիմ Բիթոնը, Մոշե Արբելը, Յուլի Էդելշտեյնը, Իսրայել Կացը և Յոավ Քիշը, գրում է The Jerusalem Post-ը։
Սա Իսրայելի Քնեսեթում Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու առաջին փորձը չէ։ Ներկայացված օրինագիծն արդեն երրորդն է։
2018-ին 1915-ի կոտորածը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու վերաբերյալ օրինագիծը մերժվեց կառավարության դիմադրության պատճառով։2019-ին ներկայացված մյուս նմանատիպ օրինագիծը ևս չընդունվեց, թեև դրան սատարում էին նաև որոշ պաշտոնյաներ։

10 Ноябрь 2021 - 10:13 AMT
Депутаты парламента Израиля представили законопроект о признании Геноцида армян и проведении его памятного дня 24 апреля.
Проект представили оппозиционные депутаты Шас Яаков Марги, Хаим Битон, Моше Арбель, Исраэль Кац и Йоав Киш, пишет The Jerusalem Post.
Это уже третья попытка в Кнессете Израиля официально признать Геноцид армян.
В 2018 году депутат Мереца Тамар Зандберг предложила законопроект о признании резни геноцидом, но он был отклонен из-за сопротивления правительства. В 2019 году ряд высокопоставленных членов Кнессета, таких как Яир Лапид и Гидеон Саар, поддержали этот шаг, но снова он не был осуществлен из-за небольшой поддержки со стороны правительства.