11 Նոյեմբեր 2021 - 07:10 AMT
Լյուքսեմբուրգում բանաձև են ընդունել՝ չսատարել Ադրբեջան-ԵՄ գործակցությանը, քանի դեռ հայ գերիները չեն վերադարձվել
Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով կոչ է անում կառավարությանը չսատարել Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև համագործակցության խորացմանը, մինչև Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ ռազմագերիները և քաղաքացիական անձինք չհայրենադարձվեն։ Այդ մասին հայտնում է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևն ընդունվել է միաձայն։
Ադրբեջանը դեռևս չի իրականացրել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը՝ պատանդառության մեջ պահելով բազմաթիվ հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց։ ՀՀ ԱԳՆ-ն նոյեմբերի 9-ի իր հայտարարության մեջ նշել էր, որ դա ոչ միայն եռակողմ հայտարարության, այլև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։

11 Ноябрь 2021 - 09:51 AMT
В Люксембурге приняли резолюцию – не поддерживать сотрудничество Азербайджан-ЕС до возвращения армянских пленных
Парламент Люксембурга принял резолюцию, призывающую правительство не поддерживать углубление сотрудничества между Азербайджаном и Европейским союзом до тех пор, пока все армянские военнопленные и мирные граждане, незаконно удерживаемые в Азербайджане, не будут возвращены. Об этом сообщает посольство Армении в Нидерландах.
Резолюция принята единогласно.
Азербайджан до сих пор не выполнил 8-й пункт заявления от 9 ноября 2020 года, удерживая многих армянских военнопленных, заложников и других задержанных. В заявлении от 9 ноября МИД РА отметил, что это грубое нарушение не только трехстороннего заявления, но и международного гуманитарного права.