16 Նոյեմբեր 2021 - 08:03 AMT
Ադրբեջանը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղը շրջափակման մեջ գցելու իր փորձերը՝ խոչընդոտելով միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը, այդ թվում՝ մշակութային ժառանգության իրավիճակի վերաբերյալ փաստահավաք առաքելության իրականացումը: Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է Արևելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների հանդիպմանը՝ հավելելով, որ երկու կողմին ուղղված անհասցե կոչերը կարող են ընկալվել որպես միջազգային գործընկերների կողմից անտարբերություն և հանձնառության բացակայություն:
«Այս հանդիպումը տեղի է ունենում միանգամայն արտառոց հանգամանքներում, երբ հայ ժողովուրդն ու ժողովրդավարությունը առնվազն 2020-ի սեպտեմբերից սկսած գտնվում են ուժի կիրառման մշտական սպառնալիքի ներքո։
․․․Իրավիճակը տարածաշրջանում մնում է փխրուն։ Ուժի կիրառումը մի ժողովրդի դեմ, որ ձգտում է իրացնել իր հիմնարար իրավունքները, ներառյալ՝ ազատ և անվտանգ կյանքի իրավունքը և ինքնորոշման իրավունքը, չի կարող հակամարտության լուծման միջոց լինել։ Իսկ պաշտոնական Բաքվի բոլոր հայտարարություններն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այլևս գոյություն չունի, իրականությանը չեն համապատասխանում, քանի որ հակամարտության բուն պատճառը մնում է չհասցեագրված։ Համոզված ենք, որ հակամարտությունն իր քաղաքական լուծումը պետք է գտնի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո և մանդատի շրջանակներում։
Կոչ եմ անում բոլոր գործընկերներին, որոնք շահագրգռված են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորմամբ, անվերապահ և լիակատար աջակցություն հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո խաղաղ գործընթացին»,-ասել է նա։
Միրզոյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Հարավային Կովկասում հասնել երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը, սակայն կողմերից միայն մեկի բարի կամքի դրսևորմամբ անհնար է հասնել խաղաղության:
«Դժվար է տարածաշրջանում պատկերացնել տևական խաղաղության հաստատում՝ Բաքվում, այսպես կոչված, «Ռազմավարի պուրակի» գոյության, Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից հնչող շարունակական ատելության խոսքի և հայատյացության, հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շարունակական բանտարկման, բռնի անհետացման բազմաթիվ դեպքերի, ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զորքերի շարունակական ներթափանցման և ներկայության պայմաններում, որի վերջին փորձը տեղի ունեցավ նախօրեին։ Որքան էլ Հայաստանը ցուցաբերում է իր պատրաստակամությունը՝ թուլացնելու իրավիճակի լարվածությունը, Ադրբեջանը շարունակում է իր սադրանքները Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ խաղաղ բնակչության շրջանում հանգեցնելով կորուստների: Որքան էլ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանային հաղորդակցության բացման դիրքերից՝ Ադրբեջանը շարունակում է պահանջել, այսպես կոչված, «միջանցք»,- ասել է նա:
Նա նշել է, որ ի սկզբանե Ադրբեջանը հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը պայմանավորում էր ականապատ տարածքների քարտեզների ձեռքբերմամբ, սակայն երբ Հայաստանն առաջարկեց տրամադրել բոլոր քարտեզները, որը ենթադրում էր, ի պատասխան՝ բոլոր գերեվարվածների ազատ արձակում, Ադրբեջանը հետքայլ կատարեց՝ կասկածի տակ դնելով քարտեզների հավաստիությունը:
«Եթե ցանկանում եք սատարել տարածաշրջանում կայունության հասնելու մեր ջանքերը, ապա չկա այլ տարբերակ, քան այս հարցերում անկեղծ լինելն ու առանց երկակի ստանդարտների մեր տարածաշրջանում մարդու իրավունքների և ուժի կիրառման վերաբերյալ ձեր տեսլականն արտահայտելը: Մենք պատրաստ ենք այս հարցում լինել իրական գործընկեր Եվրամիության հետ»,-ասել է Միրզոյանը։

Азербайджан продолжает свои попытки блокировать Нагорный Карабах, препятствуя въезду международных гуманитарных организаций, включая осуществление миссии по сбору фактов о ситуации с культурным наследием. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян, выступая на встрече министров ИД стран-членов Восточного партнерства ЕС.
«Эта встреча проходит в чрезвычайных условиях, когда армянский народ и демократия с сентября 2020 года находятся под постоянной угрозой применения силы.
Ситуация в регионе остается хрупкой. Применение силы против народа, стремящегося реализовать свои основные права, в том числе право на свободную, безопасную жизнь и право на самоопределение, не может быть средством разрешения конфликта. Все заявления официального Баку о том, что нагорно-карабахского конфликта больше не существует, не соответствуют действительности, поскольку истинная причина конфликта остается неурегулированной. Убеждены, что конфликт должен найти свое политическое решение в рамках мандата и под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – сказал Мирзоян.
Он призвал всех партнеров, заинтересованных во всеобъемлющем урегулировании конфликта, выразить безоговорочную и полную поддержку мирному процессу в рамках сопредседательства Минской группы.
Министр вновь подтвердил, что Армения готова к установлению длительного мира и стабильности на Южном Кавказе.
«Но невозможно достичь мира только при наличии доброй воли одной из сторон. Трудно представить себе установление мира в регионе в условиях существования так называемого «парка трофеев» в Баку, постоянных речей ненависти и армянофобии, озвучиваемых высокопоставленными азербайджанскими чиновниками, продолжающегося лишения свободы армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, многочисленных случаев насильственного исчезновения, продолжающегося проникновения азербайджанских войск на суверенную территорию Армении, последняя попытка которого произошла вчера», – заявил Мирзоян.
Он добавил, что Армения выступает с позиций открытия региональных коммуникаций, а Азербайджан продолжает требовать так называемый «коридор».
«Изначально Азербайджан обусловил освобождение армянских военнопленных получением карт минных полей. Однако, когда Армения предложила предоставить все карты, что предполагало в ответ освобождение всех пленных, Азербайджан сделал шаг назад, поставив под сомнение подлинность карт.
Безадресные призывы в адрес армянской и азербайджанской сторон, в условиях, когда Армения делает шаги в направлении установления мира, а Азербайджан продолжает эскалацию ситуации, могут восприниматься как безразличие международных партнеров. Если хотите поддержать наши усилия по достижению стабильности в регионе, то нет другого варианта, кроме как быть искренним в этих вопросах и выразить без двойных стандартов свое видение относительно прав человека и применения силы в нашем регионе. Мы готовы быть настоящим партнером Евросоюза в этом вопросе», – заявил Арарат Мирзоян.