ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ շփման համար հարկավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությունն ու պատրաստակամությունը։
«Անկասկած, ինչ-որ փուլում նման շփումներն անհրաժեշտ կլինեն, սակայն, որ դրանք հնարավոր լինեն, հարկավոր է երեք կողմի համաձայնությունն ու պատրաստակամությունը»,- ասել է խոսնակը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պեսկովը հայտարարել է, որ Մոսկվան զսպվածության կոչ է անում հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախման կողմերին և հանդես է գալիս եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման օգտին։
«Իրոք, մարտական գործողությունների վերսկսումը հայ-ադրբեջանական սահմանին լուրջ մտահոգության առիթ տվեց, սակայն ռուսական կողմի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց հակամարտ կողմերին զսպվածության կոչել»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Նա նշել է, որ ռուսական կողմն առաջիկայում ևս դա կանի։ «Մենք, այնուամենայնիվ, կարծում ենք, որ իրավիճակի կայունացման միակ ճանապարհը եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարումն է»,-ասել է Պեսկովը։
Նա հիշեցրել է նաև, որ իրավիճակի կայունացման համար ակտիվ ջանքեր է գործադրել «առաջին հերթին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը»։

17 Ноябрь 2021 - 11:29 AMT
Для трехстороннего контакта премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента РФ Владимира Путина и лидера Азербайджана Ильхама Алиева необходимы согласие и готовность всех сторон. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
«Безусловно, на каком-то этапе такие контакты будут необходимы, но для того, чтобы они были возможны, необходимы согласие и готовность трех сторон на это», – сказал представитель Кремля в ответ на соответствующий вопрос, пишет ТАСС.
Москва призывает стороны конфликта на армяно-азербайджанской границе к сдержанности и выступает за соблюдение трехсторонних соглашений, заявил Песков.
«Действительно, возобновление боевых действий на (армяно-азербайджанской) границе – это то, что вчера стало поводом для серьезного беспокойства, но благодаря посредническим усилиям российской стороны удалось призвать конфликтующие стороны к сдержанности», – сказал представитель Кремля.
«Российская сторона и дальше будет это делать. Мы все-таки рассчитываем, что единственный путь по стабилизации ситуации – (это) выполнение трехсторонних договоренностей», – подчеркнул Песков.
Он добавил, что в Кремле считают, что страны должны соблюдать взятые на себя обязательства, это будет залогом невозобновления подобных инцидентов. Пресс-секретарь также напомнил, что активные усилия для стабилизации ситуации накануне, «в первую очередь, прикладывал президент Путин».