22 Նոյեմբեր 2021 - 10:50 AMT
Մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը, Ղազախստանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ), հետաքրքրություն են ցուցաբերում ռուսական «Կա-52Մ» և «Մի-28Նէ» նորագույն հարվածային ուղղաթիռների նկատմամբ։ Այդ մասին հայտնել է «Ռոստեխ» պետական կորպորացիայի «Ռուսական ուղղաթիռներ» հոլդինգի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Բոգինսկին, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով, նոյեմբերի 14-18-ը ԱՄԷ-ում կայացած Dubai Airshow 2021 միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակու օտարերկրյա պատվիրատուների մեծ հետաքրքրություն է գրանցվել ռուսական «Կա-52Մ» և «Մի-28Նէ» ուղղաթիռների նկատմամբ։ «Պատվիրակություններ կային Հայաստանից, Ղազախստանից, Մալայզիայից, Մավրիտանիայից, ԱՄԷ-ից, Սաուդյան Արաբիայից։ «Ռոսօբորոնէքսպորտի» գործընկերներն ակտիվորեն աշխատում են առաջխաղացման ուղղությամբ, մենք գոհ ենք ունեցած արդյունքից»,- ասել է Բոգինսկին։
«Մի-28Նէ» հարվածային ուղղաթիռի առաջին միջազգային ցուցադրությունը Dubai Airshow 2021-ի գլխավոր նորույթներից էր։ «Գիշերային որսորդի» այս մոդիֆիկացիան երբեք չէր ցուցադրվել ՌԴ-ից դուրս։ «Կա-52»-ը ևս առաջին անգամ է մասնակցել Dubai Airshow-ին։ Ուղղաթիռները մասնակցել են թռիչքային ծրագրին, ցուցադրել բարդ պիլոտաժի և մանևրի տարրեր, որոնք կիրառվում են օդային մարտում։
«Մի-28Նէ» հարվածային ուղղաթիռը նախատեսված է օդային թիրախների, տանկերի և զրահատեխնիկայի խոցման համար, ինչպես նաև հետախուզման և պարեկության համար։

22 Ноябрь 2021 - 12:38 AMT
Ряд стран, в том числе Армения, Казахстан и Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ), проявляют интерес к новейшим российским ударным вертолетам Ка-52М и Ми-28НЭ. Об этом сообщил генеральный директор холдинга «Вертолеты России» госкорпорации «Ростех» Андрей Богинский.
По его словам, в рамках международной выставки Dubai Airshow 2021, которая прошла с 14 по 18 ноября в ОАЭ, был высокий интерес иностранных заказчиков к российским новейшим ударным вертолетам Ка-52М и Ми-28НЭ. «Были делегации из Армении, Казахстана, Малайзии, Мавритании, ОАЭ, Саудовской Аравии. Коллеги из «Рособоронэкспорта» активно работают на продвижение, мы удовлетворены тем результатом, который есть», – сказал Богинский, пишет ТАСС.
Ка-52М является модернизированной версией вертолета Ка-52 «Аллигатор». По данным разработчиков, ракетное вооружение Ка-52М унифицировано с вооружением другого новейшего ударного вертолета Ми-28НМ, что позволило значительно увеличить дальность поражения целей. Также Ка-52М получил новый радиолокационный комплекс с активной фазированной антенной решеткой и управляемую ракету с повышенной дальностью.
Вертолет Ми-28НЭ предназначен для уничтожения воздушных целей, танков и бронированной техники, также машина может использоваться для разведки и патрулирования. Комплекс вооружения Ми-28НЭ включает подвижную пушку калибра 30 мм, противотанковые управляемые ракеты трех типов с дальностью 6 и 10 километров, управляемые ракеты «воздух-воздух», неуправляемые ракеты двух типов, авиабомбы калибра до 500 кг.