Նոյեմբերի 23-ին Նիդերլանդների խորհրդարանը 2 բանաձև է ընդունել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հակամարտության և հայ գերիների վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնում է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանությունը՝ նշելով, որ խորհրդարանը բանաձևեր է ընդունել «Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սադրանքների և երկրում ժողովրդավարության բացակայության վերաբերյալ»։
Բանաձևերից մեկում խորհրդարանը կոչ է անում կառավարությանը՝ համատեղ աշխատել ԵՄ հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության փաստերի վերաբերյալ անկախ հետաքննություն իրականացնելու նպատակով և կարճ ժամանակահատվածում արդյունքների մասին զեկուցել խորհրդարանին։
Երկրորդ բանաձևում հիշատակվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, ազատ խոսքի, մամուլի ազատության հարցերում առկա լրջագույն խնդիրների մասին, որոնք գնալով ավելի են խորանում։ Բանաձևն անդրադառնում է նաև Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին։
«Հաշվի առնելով դեկտեմբերի 15-ին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին Ադրբեջանի մասնակցությունը՝ մի երկրի, որը հեռու է ԵՄ արժեքներից՝ Նիդերլանդների խորհրդարանը կոչ է արել կառավարությանը՝ ԱլԳ շրջանակում ԵՄ-Ադրբեջան բանակցությունների ժամանակ հետևություններ անել վերոնշյալ իրավիճակներից»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ըստ ՊՆ տվյալների, հայկական կողմն ունի զոհեր և 13 գերեվարված զինծառայող, ևս 24-ի հետ կապը կորել է մարտական գործողությունների ընթացքում և նրանց ճակատագիրն այս պահին անհայտ է։ Vարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 16-ին, հավանաբար, ավելի մեծ թվով զինծառայողներ են գերեվարվել, քան ավելի վաղ կարծում էին՝ ունենք 6 հաստատված զոհ, 24+8 գերեվարված։ հավելել է նաև, որ այդ տվյալները վերջնական ճշտված չեն։

24 Ноябрь 2021 - 10:09 AMT
Парламент Нидерландов 23 ноября принял две резолюции о конфликте между Арменией и Азербайджаном и содержащихся в Азербайджане армянских пленных. Об этом сообщает посольство Армении в Нидерландах, отметив, что приняты резолюции «о провокациях Азербайджана против Армении и отсутствии демократии в стране».
В одной из резолюций парламент призывает правительство работать совместно с ЕС для проведения независимого расследования фактов о конфликте между Арменией и Азербайджаном и в краткие сроки доложить о результатах парламенту.
Во второй резолюции упоминаются серьезные проблемы в Азербайджане с правами человека, свободой слова и свободой прессы, которые со временем усугубляются.
В документе также затрагивается вопрос армянских военнопленных, до сих под удерживаемых в Азербайджане.
«Принимая во внимание участие Азербайджана – страны, далекой от европейских ценностей – в саммите Восточного партнерства, который состоится 15 декабря 2021 года, парламент Нидерландов призывает правительство сделать выводы из вышеупомянутых ситуаций во время переговоров ЕС-Азербайджан в рамках саммита Восточного партнерства», – говорится в сообщении.