Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել է նրան Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կատարմանն ուղղված քայլերի մասին։ Այդ մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Շառլ Միշելի խնդրանքով Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների դրույթների իրագործման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին, այդ թվում՝ խաղաղ կյանքի վերականգնումը, Հարավային Կովկասում ճանապարհների և տրանսպորտային ուղիների վերականգնումը։
Հենց այս հարցերն է նախատեսվում քննարկել ՌԴ, Ադրբեջանի նախագահների և Հայաստանի վարչապետի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում կայանալիք հանդիպմանը», – ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նոյեմբերի 26-ին Սոչիում տեղի կունենան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ բանակցությունները։ Բանակացությունները կկայանան ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ և նվիրված են ԼՂ հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման մասին 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրման մեկամյակին։ Նախատեսված են նաև Պուտինի առանձնազրույցները Փաշինյանի և Ալիևի հետ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում սպասվում է Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպումը, որը կկայանա «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի շրջանակում։

Состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
В рамках беседы по просьбе Мишеля Путин проинформировал его о предпринимаемых шагах по реализации положений трехсторонних договоренностей по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, «включая налаживание мирной жизни, восстановление экономических и транспортных связей на Южном Кавказе».
«Именно эти вопросы планируется рассмотреть на встрече президентов России и Азербайджана и премьер-министра Армении 26 ноября в Сочи», – говорится в сообщении.
26 ноября в Сочи состоятся трехсторонние переговоры между премьером Армении Николом Пашиняном, президентом России Владимиром Путиным и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Переговоры инициированы президентом России и приурочены к первой годовщине подписания 9 ноября 2020 года трехстороннего заявления о прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта. Запланированы частные беседы Путина с Пашиняном и Алиевым.
Ранее стало известно, что Никол Пашинян и Ильхам Алиев встретятся 15 декабря в Брюсселе на полях саммита «Восточное партнерство».