26 Մարտ 2009 - 17:28 AMT
Հայ մենասահորդ Գեղամ Վարդանյանն անհաջող հանդես եկավ մարտի 23-29 Լոս Անջելեսում անցնող գեղասահքի աշխարհի առաջնությունում: Գեղամը հանդես եկավ «կարճ ծրագիր» մարզաձեւում եւ հավաքելով 34,87 միավոր զբաղեցրեց 48-րդ տեղը 50 մասնակիցների շրջանում եւ չկարողացավ ապահովել իր մասնակցությունն ազատ ծրագրին: Այնուամենայնիվ, Գեղամն ավելի հաջող ելույթ ունեցավ, քան հունվարին Հելսինկիում տեղի ունեցած Եվրոպայի առաջնությունում, որտեղ հավաքելով 33,37 միավոր եզրափակեց մրցաշարային աղյուսակը:
Գեղամին զիջեցին միայն Լիտվայի ներկայացուցիչ Սաուլիուս Ամբրուլեվիչուսն ու ֆիլիպինցի Մայքլ Դիմալանտան, զբաղեցնելով համապատասխանաբար 49-րդ ու 50-րդ տեղերը: Այս մարզաձեւում հաղթեց ֆրանսիացի Բրայան Ժուբերը, հավաքելով 84, 40 միավոր:
Նշենք, որ ի սկզբանե Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան մտադիր էր աշխարհի առաջնության ուղարկել ԱՄՆ-ից Պյեռ Բալյանին, սակայն չհասցրեց, քանի որ ձգձգվում էր Բալյանի Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու հարցը:

Армянский фигурист-одиночник Гегам Варданян неудачно выступил на чемпионате мира по фигурному катанию, который проходит в Лос-Анджелесе 23-29 марта. Гегам выступал в дисциплине «короткая программа» и, набрав 34,87 очков и заняв 48 место среди 50 участников, не смог пробиться на произвольную программу. Тем не менее, Гегам выступил удачней, чем в январе на ЧЕ в Хельсинки, где набрав 33.37 очков замкнул турнирную таблицу.
Гегаму уступили только представитель Литвы Саулиус Амбрулевичус и филиппинец Майкл Дималанта, занявшие соответственно 49 и 50 места. Победил в этой дисциплине француз Брайан Жуберт, набравший 84,40 очков.
Отметим, что изначально Федерацией фигурного катания Армении было запланировано на ЧМ заявить армянского фигуриста из США Пьера Баляна, но не успели, поскольку вопрос получения Баляном гражданства Армении затянулся.