26 Մարտ 2009 - 18:59 AMT
Էստոնիայի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տարմո Ռյույտլին վերջապես վերջնական որոշում է կայացրել այն մասին, թե ում կտանի Հայաստան Աշխարհի առաջնության ընտրախաղերին մասնակցելու: Սակայն նա այդպես էլ չի հաղորդել, թե ով դաշտ դուրս կգա խաղի սկզբում:
«Շաբաթ օրը դաշտ դուրս եկող թիմի կազմը դեռեւս որոշված չէ: Հայաստանում խաղից առաջ երկու օր կլինի անհրաժեշտ շտկումներ կատարելու համար», – ուղղակի պատասխանից խուսափել է Ռյույտլին, – «տարբերակները մշակվում են», – Ռյույտլիի խոսքերը մեջ է բերում postimees.ee-ը:
Հավաքականի կազմի նախնական ցուցակից դուրս են եկել Արթուր Կոտենկոն եւ Միխկել Ակսալուն, կիսապաշտպան Ատս Պուրյեն եւ հարձակվող Կրիստեն Վիյկմյաէն:
Խոսելով ապագա հակառակորդի մասին, որի հետ երկու խաղ է խաղացվելու` շաբաթ օրը հակառակորդի դաշտում, իսկ չորեքշաբթի օրը` տանը, Ռյույտլին չի ցանկացել որեւէ հստակ խոստում տալ:
«Էստոնիան եւ Հայաստանն այնպիսի զույգ են, որի միջեւ ինչ ասես կարող է պատահել: Հակառակորդը բավականին ուժեղ է: Էստոնիայի համար թույլ հակառակորդ գոյություն չունի, եթե ժամանակակից ֆուտբոլում այլեւս չկան շատ թույլեր, – ասել է հավաքականի գլխավոր մարզիչը, – եթե կարողանանք հանդես գալ մեր լավագույն մակարդակով, ապա կարող ենք նաեւ միավորներ ստանալ», – նշել է Ռյույտլին:
Միավորներ ստանալու անհրաժեշտության եւ հնարավորության մասին խոսել է նաեւ Էստոնիայի հավաքականի կիսապաշտպան Տարմո Կինկը:
«Բոլոր ընտրախաղերն էլ կարեւոր են: Բայց չէ-որ Հայաստանի հետ խաղում միավորներ ստանալն ավելի հեշտ է, քան Իսպանիայի հետ խաղում: Անշուշտ, շատ բան կախված կլինի հաջողակությունից, սակայն եթե մենք կարողանանք երկու խաղի ընթացքում երեք-չորս միավոր ձեռքբերել, ապա կարող ենք գոհ մնալ արդյունքից: Երկու միավորն էլ վատ չի լինի, բայց ահա զրոն ձեռնտու չէ», – ասել է Կինկը:
Խոսելով հակառակորդների մասին` Ռյույտլին հիմնվել է վերջիններիս ուժեղ կողմերի վրա:
«Հայերը լավ են տիրապետում գնդակին, սակայն նրանց խաղը չափազանց անկանխատեսելի է: Նրանց թիմում շատ կան լավ տեխնիկա ունեցող խաղացողներ, ովքեր չպետք է մնան մեր տուգանային հրապարակում առանց մեր «խնամակալների»», – նշել է Ռյույտլի:

Главный тренер сборной Эстонии по футболу Тармо Рюйтли наконец принял окончательное решение, кого он возьмет на отборочные игры ЧМ в Армению. Но кто выйдет на поле в начале игры, он так и не сообщил.
«Состав команды, которая в субботу выйдет на поле, еще не определен. В Армении перед игрой еще будет два дня, когда можно будет внести необходимые коррективы, – темнил Рюйтли. – Варианты прорабатываются», – цитирует Рюуйтли postimees.ee.
Из первоначального списка сборной выпали Артур Котенко и Михкель Аксалу, полузащитник Атс Пурье и нападающий Кристен Вийкмяэ.
Говоря о будущем противнике, с которым будет сыграно две игры: в субботу в гостях и в среду дома, Рюйтли каких-либо твердых обещаний давать не захотел.
«Эстония и Армения – это такая пара, в которой может случиться все. Противник достаточно сильный. Для Эстонии не существует слабых соперников, если в современном футболе больше нет очень слабых, – сказал главный тренер сборной, – если сумеем выступить на своем лучшем уровне, то можно будет даже получить очки», – отметил Рюйтли.
О необходимости и возможности получить очки говорил также полузащитник сборной Эстонии Тармо Кинк.
«Все отборочные игры важны. Но ведь получить очки в матче с Арменией проще, чем в игре с Испанией. Конечно, многое будет зависеть от везения, но, если мы можем за две игры набрать три-четыре очка, то, можем быть довольны результатом. Да и два очка неплохо, вот только ноль не устраивает», – сказал Кинк.
Говоря о соперниках, Рюйтли опирался на их сильные стороны.
«Армяне хорошо владеют мячом, но их игра очень непредсказуема. В их команде много техничных игроков, которые не должны оставаться в нашей штрафной площадке без наших опекунов», – заметил Рюйтли.