1 Դեկտեմբեր 2021 - 08:45 AMT
Հայաստանի առաջատար գրոսմայստեր, Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, ՖԻԴԵ-ի Գավաթի կրկնակի հաղթող Լևոն Արոնյանը դեկտեմբերի 1-ից պաշտոնապես հանդես է գալու ԱՄՆ դրոշի ներքո:
ՖԻԴԵ-ի էջում, որտեղ նա վարկանիշի 6-րդ հորիզոնականում է, նա արդեն նշված է որպես ԱՄՆ ներկայացուցիչ։
ԱՄՆ-ն ներկայացնելու իր որոշման մասին շախմատիստը հայտնել էր դեռևս փետրվարին։ Արոնյանը Սենթ Լուիս է տեղափոխվել սեպտեմբերին։
Որպես ՀՀ-ից հեռանալու պատճառներից մեկն Արոնյանը նշել է, որ մեկ տարուց ավելի «ներկայիս կառավարության խոստումների իրագործմանը սպասելուց հետո հասկացել է, որ ստիպված է կայացնել բեկումնային որոշում և հեռանալ հարազատ երկրից»:
Արոնյանը 39 տարեկան է։ Նա 6-րդն է ՖԻԴԵ-ի վարկանիշային աղյուսակում։ Արոնյանը 2005 և 2017 թվականների աշխարհի գավաթակիր, Հայաստանի հավաքականի կազմում 37-րդ, 38-րդ և 40-րդ համաշխարհային օլիմպիադաների, 2011 թվականի աշխարհի և 1999 թվականի Եվրոպայի թիմային առաջնությունների հաղթող, բազմաթիվ գերմրցաշարերի, ՖԻԴԵ-ի Մեծ մրցանակի, Վեյկ ան Զեյի մրցաշարի քառակի հաղթող (2007, 2008, 2012 և 2014), 2009 և 2013 թվականների Բիլբաո-Մեծ սաղավարտի հաղթող, արագ շախմատի 2009 թվականի աշխարհի չեմպիոն, 2006 և 2007 թվականների Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն, 2010 թվականի կայծակնային շախմատի աշխարհի չեմպիոն։ Երկու տարի անընդմեջ՝ 2005[9] և 2006 թվականներին[10], մարզական լրագրողների հարցմամբ ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն մարզիկ։

Лучший шахматист Армении, трехкратный олимпийский чемпион, двукратный обладатель Кубка ФИДЕ Левон Аронян с 1 декабря официально будет представлять США. На странице Ароняна в ФИДЕ, где он занимает 6-й номер рейтинга, уже появился флаг США.
О том, что Аронян решил переехать в США, сообщалось еще в феврале. В сентябре он переехал в Сент-Луис.
В качестве одной из причин своего решения о переезде в США Аронян назвал «безразличие нынешнего правительства Армении к шахматам». По его словам, в сферу шахмат проникли люди, новые государственные служащие, не имеющие к ней никакого отношения.
Ароняну 39 лет, он занимает шестое место в рейтинге Международной шахматной федерации. Под руководством Ароняна в 2006, 2008, 2012 годах Армения стала трехкратным олимпийским чемпионом. Аронян – победитель множества престижных международных турниров, включая единоличные победы в турнирах Линарес (2006), Вейк-ан-Зее (2012, 2014), Кубок Синкфилда (2015), Ставангер (2017).