2 Դեկտեմբեր 2021 - 12:20 AMT
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել, որոնք տևել են 10-15 րոպե։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ կիրառվել են հիմնականում հրաձգային զինատեսակներ։
«Ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ կրակահերթերը լսվել են համայնքի բնակելի հատվածում, իսկ կիրառված զենքի գնդակներն անցել են բնակիչների այգիների միջով։ Կրակահերթերի հետևանքով մարդկային և նյութական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել», – ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է նաև, որ ադրբեջանական կողմը, խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, շարունակում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների դեմ իր հանցավոր գործողությունները՝ ոտնձգելով առաջին հերթին խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի և հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։
«Հրադադարի հաստատումից հետո բազմիցս հայտարարել ենք, որ նման հանցավոր գործողություններով ադրբեջանական կողմը նպատակ է հետապնդում ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց և վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու միջոցով հասնելու Արցախի հայաթափմանը։
Ադրբեջանական կողմի հանցավոր գործողությունները զսպելու և դրանց կրկնությունը բացառելու, ինչպես նաև բնակիչների անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության համար շարունակում է խիստ անհրաժեշտություն մնալ ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությունից և հրադադարի խախտման դեպքերի անաչառ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը», – ասվում է Ստեփանյանի հայտարարության մեջ։

2 Декабрь 2021 - 12:08 AMT
2 декабря около 10:30 азербайджанская сторона обстреляла позиции, расположенные в направлении общины Кармир Шука Мартунинского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
Огонь велся в течение 10-15 минут. В основном использовалось стрелковое оружие. Он отметил, что согласно полученным данным, выстрелы были слышны в жилой части поселка, пули доходили до садов жителей.
Человеческих жертв нет, не причинен и материальный ущерб.
«Азербайджанская сторона, нарушая соглашение о прекращении огня, установленное трехсторонним заявлением, и договоренности, достигнутые на высоком уровне, продолжает свои преступные действия против народа Арцаха, нарушая, прежде всего, его право на жизнь и право на психологическую и физическую неприкосновенность гражданского населения. После установления режима прекращения огня мы неоднократно заявляли, что подобными преступными действиями азербайджанская сторона стремится запугать людей, проживающих в Арцахе, добиться выселения армян из Арцаха путем создания атмосферы страха и отчаяния», – отметил Степанян.
По его словам, для пресечения преступных действий азербайджанской стороны, исключения их повторения, а также для защиты права населения и его безопасности актуальным остается немедленное удаление азербайджанских вооруженных баз из окрестностей мирных населенных пунктов Арцаха, введение механизмов беспристрастного расследования нарушений режима прекращения огня.