Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի մարզիչ Յան Պոուլսենը լավատեսորեն է տրամադրված Էստոնիայի հետ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա մարտի 28-ին Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում ԱԱ-2010 նախընտրական փուլի շրջանակներում: Պոուլսենը հանդիպումից առաջ կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է, որ առաջիկա խաղին Հայաստանի հավաքականը ֆավորիտ է:
«Ես դիտել եմ Էստոնիայի հավաքականի խաղերի տեսագրությունները: Նրանց ֆուտբոլիստները ֆիզիկապես լավ են պատրաստված, բայց պակաս կրեատիվ չեն: Այս հանդիպմանը մեր հավաքականը ֆավորիտ է: Ես վստահ եմ դրանում: Կարծում եմ, որ հանդիպումը կավարտվի 1:0 մեր օգտին»,- նշել է Պոուլսենը:
Պոուլսենը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի հավաքականը ԱԱ-2010 նախընտրական փուլի շրջանակներում երկրորդ անգամ է խաղում հայրենի երկրում, իսկ էստոնական հավաքականի հետ խաղը կդառնա առաջին հանդիպումը հանրապետական մարզադաշտում, եւ, չնայած որոշ առանցքային մարզիկների վնասվածքներին, հավաքականը լավ ֆուտբոլ ցույց կտա:
«Շատ ֆուտբոլիստներ իրենց ակումբներից վնասվածքներով են վերադարձել հավաքականի կազմ: Բժշկական միջամտություն է պահանջվել Ռոբերտ Արզումանյանին, Արթուր Ոսկանյանին, Արա Հակոբյանին եւ Հենրիխ Մխիթարյանին: Բայց մեր բժիշկը հրաշք գործեց եւ այժմ այդ ֆուտբոլիստները միանգամայն պատրաստ են վաղը դուրս գալու խաղադաշտ,- ասել է Պոուլսենը:- Միակ խնդիրը Ալեքսանդր Թադեւոսյանի վնասվածքն է, ինչի կապակցությամբ խնդիր է առաջանում կենտրոնական պաշտպանությունում: Ուստի մեր ֆուտբոլիստները հատկապես ուշադիր կլինեն պաշտպանության հարցում: Դա վերաբերում է ոչ միայն պաշտպաններին, այլեւ ողջ թիմին: Մենք հաղթանակի համար կձեռնարկենք ամեն հնարավոր բան»,- ավելացրել է նա:
Ամփոփելով իր խոսքը` Պոուլսենը ասել է, որ Հայաստանի հավաքականին հզոր առաջնություններում խաղացող լեգիոներներ են հարկավոր:
«Ես կարծում եմ, որ 3-4 տարի անց մենք կունենանք հզոր եւ մրցունակ հավաքական: Ես տեսնում եմ, որ աճող սերունդը շատ մեծ պոտենցիալ ունի: Նրանք իսկապես կարող են հզորացնել հավաքականը: Բայց դրա համար նրանց հարկավոր է ելույթ ունենալ առավել ուժեղ առաջնություններում: Հանդես գալով այնպիսի երկրների առաջնություններում, ինչպիսիք են Հայաստանը եւ Դանիան, նրանք չեն կարողանա դառնալ բաձրակարգ ֆուտբոլիստ»,- ասել է դանիացիա մասնագետը:

27 Март 2009 - 12:14 AMT
Тренер сборной Армении по футболу, датский специалист Ян Поульсен оптимистично настроен к игре против сборной Эстонии, которая пройдет 28 марта в рамках отборочного этапа ЧМ-2010 на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна в Ереване. Поульсен в ходе предматчевой пресс-конференции заявил, что в предстоящей игре сборная Армении – фаворит.
“Я смотрел записи игр сборной Эстонии. Их футболисты физическии хорошо подготовленны, но менее креативны. Наша сборная в этой игре фаворит. Я уверен в этом. Думаю, что матч закончится со счетом 1:0 в нашу пользу”, – отметил Поульсен.
Поульсен также отметил, что сборная Армении в рамках отборочного этапа ЧМ-2010 во второй раз играет в родных стенах, а игра с эстонской сборной станет первой встречей на республиканском стадионе под его рукводством, и, несмотря на травмы некоторых ключевых игроков, сборная покажет хороший футбол.
“Многие футболисты вернулись в состав сборной из своих клубов с травмами. Медицинское вмешательство понадобилось Роберту Арзуманяну, Артуру Восканяну, Ара Акопяну и Генриху Мхитаряну. Но наш врач совершил чудо и теперь эти футболисты полностью готовы выйти на поле в завтрашнем матче, – сказал Поульсен, – Единственная проблема – это травма Александра Тадевосяна, в связи с чем возникает проблема в центральной обороне. Поэтому наши футболисты будут особо внимательны в защите. Это касается не только защитников, но всей команды. Мы предпримем все возможное для победы”, – добавил он.
В заключении Поульсен сказал, что сборной Армении нужны легионеры, выступающие в сильных чемпионатах.
“Я думаю, что через 3-4 года у нас будет сильная и конкурентоспособная сборная. Я вижу, что у подрастающего поколения очень большой потенциал. Они реально могут усилить сборную. Но для этого им нужно выступать в более сильных чемпионатах. Выступая в чемпионатах таких стран, как Армения и Дания, они не смогут стать высококлассными футболистами”, – заключил датский специалист.