9 Դեկտեմբեր 2021 - 07:17 AMT
ՌԴ ԱԳՆ․ Լավրով-Միրզոյան զրույցում ռուսական կողմը շեշտել է սահմանազատման շուտափույթ գործարկման կարիքը
ՌԴ ԱԳՆ-ն մանրամասներ է հայտնել դեկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցից։
«Ռուսական կողմից շեշտադրել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման շուտափույթ գործարկման անհրաժեշտությունը` հետագա սահմանագծման համար, ինչպես նաև ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ փոխվարչապետերի համանախագահությամբ տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում պայմանավորվածությունները գործնական հարթություն տեղափոխելու անհրաժեշտությունը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հանդիպման պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորման նպատակով խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերականգնումը։
«Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները և ուժի կիրառման սպառնալիքները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը և անվտանգությունը:
ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև «3+3» ձևաչափին առնչվող, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

9 Декабрь 2021 - 10:22 AMT
МИД РФ: В беседе с армянским коллегой Лавров сделал ударение на необходимости скорейшего запуска работы по делимитации
8 декабря состоялся телефонный разговор глав МИД Армении и РФ Арарата Мирзояна и Сергея Лаврова.
«С российской стороны ударение сделано на необходимости обеспечить скорейший запуск работы по делимитации армяно-азербайджанской границы с ее последующей демаркацией, а также перевести в практическую плоскость договоренности в рамках Трехсторонней рабочей группы по разблокированию транспортных и экономических связей под сопредседательством вице-премьеров Азербайджана, Армении и России», – говорится в сообщении МИД РФ.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы двусторонней, региональной и международной повестки дня. Особое внимание уделено ходу реализации сочинских договоренностей лидеров Армении, Азербайджана и России от 26 ноября.
По сообщению МИД РА, министры обсудили широкий круг вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом. Отмечена важность полного восстановления мирного процесса для долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров также обсудили ход реализации обязательств взятых сторонами трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. Мирзоян подчеркнул, что милитаристские заявления руководства Азербайджана и угрозы применения силы ставят под серьезную угрозу региональную стабильность и безопасность.
Министры иностранных дел РА и РФ обсудили также вопросы, связанные с форматом «3+3», а также представляющие взаимный интерес вопросы региональной и международной повестки дня.