Նոյեմբերի 23-ին մոլորվելու հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված, Արցախի Մարտունու շրջանի Աշան համայնքի 2000թ. ծնված բնակիչ Միհրան Մուսայելյանը, որը նոյեմբերի 26-ին ռուսական խաղաղապահների միջնորդությամբ վերադարձվել էր հայկական կողմին, բռնության է ենթարկվել ադրբեջանական ԶՈւ ներկայացուցիչների կողմից։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Դա պարզվել է նախնական բժշկական զննության արդյունքում։ Դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, որը ներկայացվել է նաև ԱՀ դատախազության կողմից, հաստատել է այդ հանգամանքը։
«Ադրբեջանցիների կողմից բռնության, խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի հետևանքով քաղաքացին ստացել է մի շարք վնասվածքներ մասնավորապես՝ Մուսայելյանի մարմնի վրա արձանագրվել, հայտնաբերվել էր քերծվածքների ու արյունազեղումների տեսքով 40-ից ավելի վնասվածք, կրծքավանդակի փակ, բութ վնասվածք՝ կրծոսկրի մարմնի կոտրվածքի ձևով, որն ուղեկցվել է կրծքավանդակի օրգանների վնասումով՝ ձախակողմյան ենթամաշկային էմֆիզեմիայի ու պնևմոմեդիաստենումի զարգացումներով, որոնք առաջացրել են առողջության ծանր վնաս՝ կյանքին վտանգ սպառնացող:
Հայ գերիների և ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված անձանց նկատմամբ ադրբեջանական կողմը էթնիկ և կրոնական ատելության հիմքով ցուցաբերել և ցուցաբերում է առանձնակի դաժանություն և բռնություն։ Այս իրավիճակը տարիների ընթացքում Ադրբեջանում պետական ամենաբարձր մակարդակով իրականացվող հայատյացության քաղաքականության ուղիղ հետևանքն է»,-ասվում է գրառման մեջ։

9 Декабрь 2021 - 13:26 AMT
21-летний житель общины Ашан Мартунинского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Мигран Мусаелян, оказавшийся 23 ноября на подконтрольной Азербайджану территории, подвергся пыткам со стороны азербайджанских военных. Об этом сообщил на своей странице в Facebook омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
Мигран Мусаелян (2000 г. р.) 23 ноября заблудился и оказался под контролем Азербайджана, 26 ноября при посредничестве российских миротворцев он был возвращен армянской стороне.
По словам омбудсмена, согласно заключению судмедэкспертизы, в результате насилия, пыток и бесчеловечного отношения со стороны азербайджанцев гражданин Арцаха получил ряд телесных повреждений. В частности, на его теле было обнаружено более 40 повреждений в виде царапин и кровоподтеков, а также тупая травма грудной клетки, перелом грудины, которая сопровождалась повреждением внутренних органов, нанесшим тяжелый вред его здоровью, угрожающий жизни.
«Азербайджанская сторона проявляет особую жестокость и насилие в отношении армянских пленных, находящихся в Азербайджане, на почве этно-религиозной ненависти. Эта ситуация является прямым следствием антиармянской политики, проводимой в Азербайджане на высшем государственном уровне на протяжении многих лет», – заявил омбудсмен.
Ранее Генпрокуратура Арцаха сообщила, что на основании данных судмедэкспертизы в СНБ республики возбуждено уголовное дело по признакам статьи «Намеренное причинение тяжелого телесного повреждения группой лиц по мотивам национальной ненависти» Уголовного кодекса республики, ведется предварительное следствие.