14 Դեկտեմբեր 2021 - 12:36 AMT
Հոկտեմբերին Հռոմում հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հորդորել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանինբացել սահմանը ՝ դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանի հետ, գրում է Bloomberg-ը՝ բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյային հղումով։
Նշվում է, որ Անկարայից տեղեկություններ են հասնում, թե Թուրքիան և Հայաստանը մտադիր են հատուկ ներկայացուցիչների նշանակել՝ երկու երկրի հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերի շրջանակում։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիան և Հայաստանը հարաբերությունները կարգավորելու համար կնշանակեն հատուկ ներկայացուցիչներ և որ չարտերային ավիահաղորդակցություն կբացեն։
Ըստ Bloomberg-ի՝ Թուրքիան հուսով է, որ ՀՀ հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերը թույլ կտան Անկարային մեղմել լարված հարաբերությունները Վաշինգտոնի հետ, որոնք վատթարացել են ռուսական ՀՕՊ համակարգերի գնումից հետո։
Նշվում է, որ Բայդեն-Էրդողան հանդիպումից հետո երկրները խնդիրների լուծման մեխանիզմ են ստեղծել։
Հայ-թուրքական սահմանը փակվել է 1993 թվականին՝ ԼՂ հակամարտությունում սատարելով Ադրբեջանին։ Չնայած 1991-ին Թուրքիան պաշտոնապես ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետությունը, սակայն երկկողմ դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատվել։

Президент США Джо Байден во время октябрьской встречи в Риме призвал президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана открыть границу с Арменией, пишет издание Bloomberg со ссылкой на высокопоставленного турецкого чиновника.
Американское издание сообщило эти подробности на фоне заявления Анкары о принятии четких шагов в направлении нормализации отношений с Арменией.
Так, по данным издания, во время встречи Байден-Эрдоган, состоявшейся в конце октября в Риме в рамках G20, президент США призывал своего турецкого коллегу «открыть границу с не имеющей выхода к морю Арменией».
«Анкара надеется, что шаги по нормализации отношений с Арменией помогут ей улучшить напряженные отношения с Вашингтоном, которые сложились после покупки у России средств ПВО», – пишет издание.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Армения и Турция назначат спецпредставителей для нормализации отношений. МИД Армении ответил на заявление, подтвердив слова Чавушоглу о назначении представителей: «Армения, как прежде, так и сейчас, готова к процессу нормализации отношений с Турцией без предварительных условий, что прописано в программе правительства Армении». Чавушоглу также заявил, что Армения и Турция откроют чартерное авиасообщение.