15 Դեկտեմբեր 2021 - 07:12 AMT
Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, հակադարձելով Իլհամ Ալիևին, հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքը չի կարող լինել Ադրբեջանի որևէ տեսակի վերահսկողության տակ, և այդ հարցը որևէ առնչություն չունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների բացման հետ: Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Արցախը պետք է ուղիղ և չվերահսկվող ընդհանուր սահման ունենա Հայաստանի հետ, և մեր օկուպացված տարածքները պետք է վերադարձվեն»,- ասվում է գրառման մեջ։
Դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Ալիևն ասել է, թե եթե Երևանը պնդի «Զանգեզուրի միջանցքում իր մաքսակետերը տեղադրելու հարցում, ապա Ադրբեջանը կպնդի, որ նույն պայմանները Լաչինի միջանցքում լինեն»։ «Զանգեզուրի միջանցք բացելու մասին կետը նախատեսված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ և պարտավորություն է Հայաստանի համար»,-ասել է նա։

15 Декабрь 2021 - 15:12 AMT
Лачинский коридор не может в каком-либо виде находиться под контролем Азербайджана, этот вопрос не имеет ничего общего с открытием коммуникаций между Арменией и Азербайджаном. Об этом в своем микроблоге в Twitter написал государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян в ответ на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Лачинский коридор не может в каком-либо виде находиться под контролем Азербайджана, этот вопрос не имеет ничего общего с открытием коммуникаций между Арменией и Азербайджаном. У Арцаха должна быть прямая, неконтролируемая граница с Арменией, наши оккупированные территории должны быть возвращены», – отметил Артак Бегларян.
На совместной пресс-конференции с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом в Брюсселе 14 декабря Ильхам Алиев сказал, что, если Ереван будет настаивать на «установке своих таможенных постов в Зангезурском коридоре, Азербайджан будет настаивать на том, чтобы такие же условия были и в Лачинском коридоре». «Пункт открытия Зангезурского коридора предусмотрен в заявлении от 9 ноября, это обязательство Армении», – добавил он.