21 Դեկտեմբեր 2021 - 06:54 AMT
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը՝ ՀԱՊԿ-ը սատարում է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության քայլերին։ Այդ մասին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն ասել է՝ դեկտեմբերի 21-23-ը Հայաստան աշխատանքային այցին ընդառաջ, գրում է «Արմենպրեսը»:
Նա հավելել է, որ դա միակ ելքն են համարում։
Նա նաև ասել է, որ ՀԱՊԿ-ը սահմանագծում և սահմանազատում սկսելու Հայաստանի և Ադրբեջանի որոշումը համարում է ներկա իրավիճակի կրկնությունը կանխելու կարևոր քայլ։
Հարցին, թե արդեն մի քանի ամիս է, ինչ Ադրբեջանի ԶՈւ ներկայացուցիչները ՀԱՊԿ անդամ պետություններից մեկի՝ ՀՀ տարածքում են, և ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվելու նրանց՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու ուղղությամբ՝ Զասն ասել է, թե մտահոգված են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող լարված իրավիճակով և ուշադիր հետևում են դրան։
«Կարծում ենք, որ սահմանային վեճերը պետք է լուծվեն միայն քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով, և աջակցում ենք այս տարվա նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված համաձայնություններին՝ քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի դելիմիտացիայի և այդուհետ դեմարկացիայի հարցերով՝ կողմերի հայտի հիման Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությամբ երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ։
Ակնհայտ է, որ իրավիճակի ապաէսկալացիայի միջոցառումներն առավել քան երբևէ անհրաժեշտ են և առաջնահերթ նշանակություն ունեն»,-ասել է նա։
Նա նաև հավելել է, որ արժե ավելի ակտիվ օգտագործել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հնարավորությունները։ «Նման մոտեցումը կապահովի անհրաժեշտ նախադրյալներ այս խնդրի լուծման համար»,-ասել է Զասը։
Մայիսի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը Սյունիքի մարզի Սև լիճ տեղանքում և հարակից տարածքում հատել են ՀՀ պետական սահմանը և խորացել մինչև 3․5 կիլոմետր։ Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը դա որակել է որպես դիվերսիոն անցում, նշել, որ իրավիճակը մերձճգնաժամային է, եթե ոչ ճգնաժամային, և հայտարարել, որ ՀՀ-ն չի կարող նման վիճակ հանդուրժել։ Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Բանակցություններն արդյունք չեն տվել։ ՀՀ-ն պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ-ին, ինչպես նաև ռազմական աջակցություն խնդրել ՌԴ-ից։

Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) поддерживает шаги правительства Армении по урегулированию ситуации с Азербайджаном политическим и дипломатическим путем. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась накануне запланированного на 21-23 декабря рабочего визита в Армению, передает «Арменпресс».
По его словам, решение Армении и Азербайджана начать демаркацию границы считает важным шагом для предотвращения повторения нынешней ситуации.
На вопрос о том, как он оценивает тот факт, что подразделения ВС Азербайджана уже несколько месяцев находятся на территории одной из стран-участниц ОДКБ – Армении, и какие шаги будут предприняты для их вывода с суверенной территории Республики Армения, Зась ответил, что в ОДКБ обеспокоены напряженной обстановкой на армяно-азербайджанской границе и внимательно ее отслеживают.
«Полагаем, что пограничные разногласия нужно решать только политико-дипломатическими средствами и поддерживаем содержащие в Трехстороннем заявлении от 26 ноября с.г. договоренности предпринимать шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на азербайджано-армянской границе и вести дело к созданию Комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией с последующей ее демаркацией при содействии Российской Федерации по запросу сторон.
Очевидно, что меры по деэскалации ситуации как никогда востребованы и имеют первостепенное значение. Поддерживаем шаги, предпринимаемые правительством Армении по политико-дипломатическому урегулированию ситуации. Считаем это единственным выходом», – отметил он.
Зась добавил, что стоит активнее использовать возможности сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Такой подход обеспечил бы необходимые предпосылки для решения данного вопроса», – подчеркнул он.
ВС Азербайджана с середины мая находятся на суверенной территории Республики Армения. РА официально обращалась в ОДКБ, а тайже к РФ за помощью.