23 Դեկտեմբեր 2021 - 07:07 AMT
Այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ, Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսը մեկնել է Արցախ։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում տեղեկացրել է France TV-ի մեկնաբան Ժուլյեն Նենին։
Պեկրեսը հավակնում է դառնալ Ֆրանսիայի առաջին կին նախագահը և մտադիր է մասնակցել 2022 թվականի ընտրություններին։
«Վալերի Պեկրեսը մեկնել է Լեռնային Ղարաբաղ։ Այնտեղ նա հանդիպումներ է ունեցել տեղի քաղաքական գործիչների հետ։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ այցը չի լուսաբանվել Հայաստանում գտնվող ֆրանսիական լրատվամիջոցների մեծ մասի կողմից, այդ թվում France TV-ի կողմից», – ասվում է գրառման մեջ։
Հայաստանում Պեկրեսին ընդունել են ՀՀ նախագահն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, նա հանդիպում է ունեցել նաև ԱԳ նախարարի և Ազգային ժողովի խոսնակի հետ։
Դեկտեմբերի սկզբին եռօրյա այցով Հայաստանում էր նաև Ֆրանսիայի նախագահի մեկ այլ թեկնածու՝ Էրիկ Զեմուրը։

Находящаяся с визитом в Армении кандидат в президенты Франции, руководитель столичного региона Иль-де-Франс Валери Пекресс посетила Нагорный Карабах. Об этом сообщил политический обозреватель французского канала France TV Жюльен Нени в своем микроблоге в Twitter.
Визит Пекресс состоялся 22 декабря.
«Валери Пекресс посетила сегодня Нагорный Карабах. Она встретилась с местными политическими лидерами», – сообщил журналист.
По его словам, поездка не освещалась большинством присутствующих в Армении французских СМИ, включая France TV, по соображениям безопасности.
В Армении Пекресс приняли президент республики и католикос всех армян, она также встретилась с министром иностранных дел и спикером Национального собрания РА.
В начале декабря еще один кандидат в президенты Франции Эрик Земур находился с трехдневным визитом в Армении.