3 Հունվար 2022 - 09:15 AMT
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն, խոսելով ապաշրջափակման մասին, հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման աշխատանքների կարևորագույն ուղղություններից է: Նա հավելել է, որ միասնական «փաթեթը հղկվում է»։
«Ներկայումս միասնական փաթեթը հղկվում է։ Այդ մոտեցումը կապահովի կայացված որոշումների կայունությունը», – ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա նշել է, որ խոսքը, ըստ էության, երկու երկրի համար խաղաղ գոյակցությունից կոնկրետ գործնական օգուտներ քաղելու հնարավորության մասին է։ Փոխնախարարը նշել է, որ Ռուսաստանն այս գործընթացի անմիջական մասնակիցն է։
Ռուդենկոն հիշեցրել է, որ 2021 թվականի հունվարի 11-ին ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարները պայմանավորվել էին եռակողմ աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին՝ փոխվարչապետերի համանախագահությամբ, որի շրջանակում կարևոր նախապատրաստական աշխատանք է կատարվել ինչպես երկաթուղային, այնպես էլ ավտոմոբիլային հաղորդակցության վերականգնման համար։
Ըստ նրա, ընթացիկ համատեղ աշխատանքին անհրաժեշտ ազդակ են հաղորդել նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների համապատասխան պայմանավորվածությունները։
«Մենք կենտրոնանում ենք համատեղ ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունների պարամետրերի մշակման և կոնկրետ նախագծերի մեկնարկին մոտենալու վրա», ասել է նա։
Ավելի վաղ ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար, ՀՀ-Ռուսաստան-Ադրբեջան աշխատանքային խմբում ՀՀ ներկայացուցիչ Մհեր Գրիգորյանն ասել էր, որ տարածաշրջանում առկա տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման համատեքստում առավել տեսանելի են համարվում Խորհրդային Միության ժամանակ գործող երկաթգծի ենթակառուցվածքների և ուղիների վերականգնման և դրանց միջոցով հավասար պայմաններով բեռնափոխադրումների իրականացման հնարավորությունները։

3 Январь 2022 - 09:23 AMT
Руденко: В настоящее время «дошлифовывается» единый «пакет» по разблокировке связей на Южном Кавказе
Разблокирование всех экономических и транспортных связей на Южном Кавказе является одним из важнейших направлений в работе по нормализации отношений Армении и Азербайджана. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко.
«По сути, речь идет о возможности для обеих стран извлекать конкретную практическую выгоду от мирного сосуществования. Россия – непосредственный участник этого процесса», – отметил министр, пишет ТАСС.
Он напомнил, что на саммите в Москве 11 января 2021 года лидеры Армении, России и Азербайджана договорились о создании Трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров трех стран.
«В рамках этого механизма проделана важная подготовительная работа для восстановления как железнодорожного, так и автомобильного сообщения в регионе. В настоящее время «дошлифовывается» единый «пакет». Такой подход обеспечит устойчивость принимаемым решениям.
Необходимый импульс текущей совместной работе придали соответствующие договоренности лидеров России, Азербайджана и Армении в Сочи 26 ноября. Ориентируемся на скорейшее завершение проработки параметров совместных инфраструктурных инициатив и выход на запуск конкретных проектов», – добавил Руденко.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 22 декабря принял вице-премьера Российской Федерации Алексея Оверчука. Стороны обменялись мнениями о перспективах восстановления транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа и деятельности трехсторонней рабочей группы во главе с вице-премьерами Армении, России и Азербайджана.