11 Հունվար 2022 - 07:33 AMT
Թուրքիայի նախագահականի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ: Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, օրակարգային մի շարք հարցերի թվում Քալըննն ու Սալիվանը քննարկել են նաև հայ-թուրքական կարգավորման խնդիրը, տեղեկացնում է Regionmonitor-ը։
«Քննարկվել է տարածաշրջանի կայունության ու բարօրության համար Թուրքիայի ու Հայաստան միջև կարգավորման գործընթացի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև մնայուն խաղաղության հաստատման կարևորությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հունվարի 10-ին։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպմանն անդրադարձել էր ՀՀ հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչի նշանակմանը:
Անկարան ու Երևանը հարաբերությունների կարգավորման համար հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել։ Թուրքական կողմի ներկայացուցիչը կլինի ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը, հայկական կողմինը` ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын провел телефонный разговор с советником президента США по национальной безопасности Джейком Салливаном.
Согласно турецким СМИ, в числе вопросов повестки Калын и Салливан обсудили также процесс нормализации армяно-турецких отношений, пишет Regionmonitor.
«Обсуждалась важность процесса нормализации отношений между Турцией и Арменией и установления прочного мира между Азербайджаном и Арменией для стабильности и процветания региона», – говорится в сообщении.
Телефонная беседа состоялась 10 января.
Ранее госсекретарь США Энтони Блинкен в ходе беседы с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу затронул вопрос назначения Турцией специального посланника для обсуждения процесса нормализации отношений с Арменией.
27 декабря Чавушоглу заявил, что первая встреча специальных представителей Турции и Армении по вопросам урегулирования отношений может пройти в Москве, предположительно, в январе.