Արցախի Ազգային ժողովի բոլոր հինգ խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի ղեկավարության ապակառուցողական ու ագրեսիվ պահվածքը և նշելով, որ ՀՀ ղեկավարության ոչ համարժեք արձագանքը սխալ ազդանշան է դարձել Ադրբեջանի ղեկավարի համար։
ԱԺ-ն նաև կոչ է անում Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության չեզոքացման և այդ երկրի պատասխանատուներին միջազգային իրավունքի դաշտ վերադարձնելու համար։
Նշվում է, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության և ՀՀ սահմաններին պարբերաբար լարված իրավիճակ է ստեղծում՝ հիմնականում թիրախավորելով հայկական երկու հանրապետությունների խաղաղ բնակչությանը:
«Վերջին օրերին ավելի հաճախակի դարձած այդօրինակ սադրանքները վկայում են, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվել տասնամյակներ շարունակ վարած հայատյաց քաղաքականությունից, ինչը կասկածի տակ է դնում խաղաղության օրակարգերի շուրջ այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ միջազգային կառույցների համար երբեմն հնչեցվող հայտարարությունների անկեղծությունը:
2020թ. աշնանը Արցախի ժողովրդի դեմ Թուրքիայի ու միջազգային ահաբեկիչների մասնակցությամբ սանձազերծված և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիան, չնայած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից մեկի՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղարար ջանքերի, շարունակվում է այլ մեթոդներով, և այդ ամենը պարբերաբար բորբոքվում է Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից մշտապես հնչեցվող սպառնալիքներով, մասնավորապես կասկածի տակ դնելով ռուս խաղաղապահների կողմից վերահսկվող միջանցքի անվտանգությունը:
ՀՀ ղեկավարության, միջազգային կառույցների ու ազդեցիկ երկրների կողմից այդ ամենի անտեսումն ու համարժեք արձագանքների բացակայությունը սխալ ազդանշան են դարձել հարևան երկրի ղեկավարի համար, ով, մոռացության տալով եվրոպական հեղինակավոր կառույցներին անդամակցելիս իր երկրի կողմից ստանձնած պարտավորությունները, հիմա էլ հավակնում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամ երկրներից՝ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից կազմված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության սահմանափակմանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը 1992-ից հանձն առած և տևական ժամանակ տարածաշրջանային կայունությանը իր նպաստը բերած վերոնշյալ հեղինակավոր կառույցի նկատմամբ նմանօրինակ քամահրական վերաբերմունքը համարում ենք անթույլատրելի ու գնահատում որպես բացահայտ արհամարհանք միջազգային իրավունքի և միջազգային հանրության ջանքերի նկատմամբ:
Դատապարտելով Ադրբեջանի ղեկավարության նման պահվածքը՝ տարածաշրջանում հասունացող նոր լարվածությունը կանխելու նպատակով կոչ ենք անում Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության չեզոքացման և այդ երկրի պատասխանատուներին միջազգային իրավունքի դաշտ վերադարձնելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունը ստորագրել են «Ազատ Հայրենիք–ՔՄԴ», «Միասնական հայրենիք», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները:

14 Январь 2022 - 10:10 AMT
Парламент Карабаха: Неадекватная реакция руководства Армении стала ложным посылом для лидера Азербайджана
Все 5 фракций Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) выступили с совместным заявлением, в котором резко осудили деструктивную и агрессивную политику политического руководства Азербайджана и отметили, что неадекватная реакция руководства Армении стала ложным сигналом для лидера Азербайджана.
Как отметили в парламенте НКР, после трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан на границах с Республикой Арцах и Республикой Армения периодически нагнетает напряжение, главным образом держа под прицелом мирное население двух армянских республик. Отмечается, что участившиеся в последние дни провокации свидетельствуют о том, что Азербайджан не отказался от своей армяноненавистнической политики, проводимой в течение десятилетий, что ставит под сомнение искренность заявлений военно-политического руководства этой страны о мирной повестке, адресованных международным структурам.
«Все это сопровождается постоянными угрозами руководителя Азербайджана, которые в том числе ставят под сомнение безопасность контролируемого российскими миротворцами коридора. Игнорирование руководством Армении, международными структурами и влиятельными странами всего этого, отсутствие адекватной реакции стали ложным посылом для руководителя соседней страны, который, предав забвению обязательства своей страны, взятые при вступлении в авторитетные европейские структуры, сейчас уже претендует на ограничение деятельности Минской группы ОБСЕ, сопредседателями которой являются постоянные члены Совета безопасности ООН – Россия, США и Франция», – говорится в заявлении.
Отмечается, что подобное отношение к этой авторитетной структуре, которая с 1992 года занимается мирным урегулированием нагорно-карабахского конфликта и вносит свой вклад в стабильность в регионе, «мы считаем недопустимым и оцениваем как очевидное пренебрежение в отношении международного права и усилий международного сообщества».
«Осуждая подобное поведение руководства Азербайджана, мы с целью предотвращения эскалации нового напряжения в регионе призываем страны-сопредседатели Минской группы предпринять действенные шаги по нейтрализации деструктивной политики Азербайджана и возвращения руководства этой страны в поле международного права», – говорится в заявлении.
Заявление подписали фракции «Свободная Родина – ОГА», «Единая Родина», «Справедливость», АРФД и «Демократическая партия Арцаха».