18 Հունվար 2022 - 10:44 AMT
Կրթության որակի բարելավման նպատակով 2022 թվականի սեպտեմբերին Արցախում կհիմնվի «Անանիա Շիրակացի» միջազգային կրթահամալիր։ Այդ մասին ամփոփիչ ասուլիսում հայտնել է ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Այն լինելու է Երևանում գործող կրթահամալիրի մասնաճյուղը։ Իրենց ամբողջ կրթական ծրագիրը, որը միջազգային բակալավրիատի մաս է կազմում, բերելու ենք Արցախ»,- նշել է Բեգլարյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Արցախի կրթության ոլորտի բյուջեն 2022-ին 2021-ի համեմատ ավելացել է 17.6 տոկոսով և կազմում է 17 միլիարդ 331 միլիոն 212 հազար դրամ։
«Բյուջեի ավելացմամբ նախատեսվում է կրթության ոլորտի, այդ թվում` գիտության, մշակույթի, սպորտի ոլորտի աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացում` միջինը 20 տոկոսով, որոշ դեպքերում մի քիչ ավելի ցածր` կախված համամասնությունից և առաջնահերթություններից»,-ասել է նա։
Բեգլարյանը հայտնել է նաև, որ դեռ 2021-ից մեկնարկած երկարօրյա դպրոցի ծրագրի շրջանակում արդեն 14 դպրոց անցել է երկարօրյա ռեժիմի, ընթացիկ տարում նախատեսվում է ևս 34 դպրոց ներառել այդ ծրագրում։
Արցախի պետական նախարարը հավաստիացրել է, որ կրթության որակի ստուգման և բարելավման ծրագրերը շարունակական բնույթ են կրելու։

18 Январь 2022 - 11:24 AMT
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) откроется филиал международного Армянского национального лицея им. Анания Ширакаци. Об этом сообщил госминистр Арцаха Артак Бегларян, подводя итоги 2021 года.
Лицей откроется в сентябре 2022 года.
«Это будет филиал действующего в Ереване образовательного комплекса. Всю их образовательную программу, которая является частью международного бакалавриата, мы привезем в Арцах», – сказал Бегларян.
Госминистр Арцаха заверил, что программы проверки и повышения качества образования будут продолжены, а бюджет сферы образования Арцаха в 2022 году увеличился на 17.6% по сравнению с 2021 годом.
«Увеличение бюджета предусматривает увеличение заработной платы работников сферы образования, в том числе науки, культуры и спорта, в среднем на 20%, в некоторых случаях несколько ниже, в зависимости от пропорций и приоритетов», – отметил Бегларян.
Лицей «Анания Ширакаци» является полноправным членом международной ассоциации Международных школ Round Square.