19 Հունվար 2022 - 11:14 AMT
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտարարել է, որ ՀՀ հետ ավիահաղորդակցությունը կսկսվի փետրվարի 2-ից։
«Հայաստանի հետ ավիահաղորդակցությունը կսկսվի փետրվարի 2-ից, իսկ Իրաքի հյուսիսի, Էրբիլի հետ՝ հունվարի 24-ից»,-ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հունվարի 10-ին թուրքական Pegasus ավիաընկերությունը Երևան-Ստամբուլ-Երևան երթուղով ոչ կանոնավոր չվերթեր իրականացնելու թույլտվություն է ստացել ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ ավիացիոն իշխանությունները թույլատրել են Flyone Armenia ընկերությանը շաբաթական 3 չարտերային չվերթ իրականացնել նույն ուղղություններով։
Ավելի վաղ թուրքական կողմը հայտարարել էր, որ Երևան-Ստամբուլ-Երևան չվերթեր իրականացնելու համար հայտ է ներկայացրել մեկ թուրքական ու մեկ հայկական ընկերություն։

19 Январь 2022 - 12:18 AMT
Министерство транспорта и инфраструктуры Турции сообщило о начале авиасообщения с Арменией со 2 февраля.
«Авиасообщение с Арменией начнется со 2 февраля, а с севером Ирака (Эрбилем) – с 24 января», – говорится в заявлении ведомства, пишет ТАСС.
10 января Комитет гражданской авиации Армении дал согласие на осуществление рейсов по маршруту Ереван – Стамбул – Ереван для турецкой авиакомпании Pegasus.
Ранее стало известно, что авиационные власти РА разрешили Flyone Armenia выполнять 3 чартерных рейса в неделю по тем же направлениям.
В 1993 году Турция в одностороннем порядке закрыла воздушную и наземную границы с Арменией. Воздушная граница была открыта в 1995 году.