Մոսկվայի դատարանը որոշել է կալանավորել ԱՄՆ քաղաքացի Անդրե Խաչատուրյանին, որին ռուս իրավապահները ձերբակալել էին Մոսկվայի «Շերեմետևո» օդանավակայանի տրանզիտ գոտում Glok-17 մարտական ատրճանակ և փամփուշտներ ունենալու համար։ Այդ մասին հայտնել է Մոսկվային Հանրային դիտորդական հանձնաժողովի անդամ Կոնստանտին Կիմը։
Խաչատուրյանն իր մեղքը չի ընդունում՝ նշելով, որ զենք կրելու ամերիկյան թույլտվություն ունի և նախկինում պահնորդական ընկերության աշխատակից է եղել, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ԱՄՆ քաղաքացի Անդրե Խաչատուրյանը ձերբակալվել էր 2021թ․ դեկտեմբերի 26-ին «Շերեմետևոյում»։ Նրա մոտից առգրավվել է Glok-17 ատրճանակն ու փամփուշտները։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ սահմանով զենք ու զինամթերք ապօրինի անցկացնելու համար։ Որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, այժմ նա պահվում է Մոսկվայի №7 մեկուսարանում։
Նշվում է, որ ԱՄՆ քաղաքացին հաղորդակցվելու խնդիրներ ունի մեկուսարանի աշխատակիցների և նույն բանտախցում պահվողների հետ, քանի որ տիրապետում է միայն հայերեն և անգլերեն լեզուներին։

29 Январь 2022 - 12:14 AMT
Суд в Москве арестовал гражданина США армянского происхождения Андрэ Хачатуряна, который был задержан российскими правоохранителями в транзитной зоне московского аэропорта Шереметьево с боевым пистолетом Glok-17 и патронами к нему. Об этом сообщил член Общественной наблюдательной комиссии Москвы Константин Ким.
«Хачатурян был задержан 26 декабря 2021 в Шереметьево. Сотрудники правоохранительных органов изъяли у него пистолет Glok-17 и патроны к нему. Позже ему предъявили обвинение в незаконном перемещении через российскую границу оружия и боеприпасов (ч. 1 ст. 226.1 УК). По решению суда американцу избрали меру пресечения в виде заключения под стражу, сейчас он содержится в СИЗО-7 в Москве», – сказал он. Сотрудники ОНК Москвы посетили американца в столичном следственном изоляторе, пишет ТАСС.
Хачатурян вину не признает, он утверждает, что в прошлом был сотрудником охранной фирмы и у него было американское разрешение на оружие.
В ОНК также отметили, что арестованный гражданин США испытывает проблемы во взаимодействии с сотрудниками СИЗО и сокамерниками, поскольку владеет только английским и армянским языками.