Արցախի Ազգային ժողովի օրակարգում ընդգրկվել է ադրբեջանական օկուպացիայի մասին օրենքի նախագիծը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար Թևան Պողոսյանը՝ Արցախի ԱԺ նախագահի վրա հղումով։
«Զանգահարեց Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը և հայտնեց շատ սպասված ու լավ լուր։ Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ի խմբակցությունների նախաձեռնությամբ օրակարգ է մտցվել ադրբեջանական օկուպացիայի մասին օրենքի նախագիծ։ Հուսամ, որ փետրվարի 16-ի նիստում այն կանցնի առաջին ընթերցում, իսկ փետրվարի 20-ին, նաև իր խորհրդով, ամբողջական կընդունվի։
Արցախի ԱԺ-ի այս նախաձեռնությանը պետք է օժանդակել և օգնել, որ տեղեկատվական դաշտում կարողանանք մեր շեշտադրումներն անել։
Հուսամ` փետրվարի 13-ի խորհրդով և Միացում շարժման 34-րդ տարեդարձը կամրագրվի համայն հայության միասնությանը միտված գործողություններով»,-ասվում է գրառման մեջ։

Национальное собрание Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) рассмотрит законопроект об азербайджанской оккупации. Об этом сообщил председатель Международного центра человеческого развития Теван Погосян, ссылаясь на беседу со спикером НС Республики Арцах Артуром Товмасяном.
«Только что мне позвонил председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян и сообщил очень хорошую и долгожданную весть. По инициативе фракций НС Арцаха в повестку внесен законопроект об азербайджанской оккупации», – сообщил Погосян.
Он выразил надежду, что на заседании 16 февраля законопроект пройдет первое чтение, а 20 февраля будет принят окончательно.
Погосян призвал оказать всяческую поддержку данной инициативе парламента Арцаха и помочь расставить акценты в информационном поле.
Согласно трехстороннему заявлению, подписанному 9 ноября 2020 года в результате 44-дневной войны в Арцахе лидерами Армении, РФ и Азербайджана, в частности, Азербайджану перешли арцахский город Шуши, Агдамский, Карвачарский и Лачинский районы за исключением 5-километрового коридора, соединяющего Карабах с Арменией.