2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները իրենց ամբողջ ներուժն ուղղել են համացանցային հնարավորությունների կիրառմամբ կիբերհարձակումների ու արցախցիներին սոցիալական ցանցերում տարբեր դավադիր գործընթացների մեջ ներգրավելուն ուղղված գործողությունների կազմակերպմանն ու իրագործմանը: Այդ մասին հայտնել է Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ հորդորելով զերծ մնալ Արցախի անվտանգությանն առնչվող տեղեկություններ փոխանցելուց:
Նշվում է, որ ամենատարբեր միջոցներով շահագրգռելու և տարբեր պատճառաբանություններով համոզելու եղանակով սոցիալական ցանցերի արցախցի օգտատերերից ձեռք են բերվել Ստեփանակերտի «Վերածննդի» հրապարակի, «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանի և այլ վայրերի լուսանկարներ կամ նույն վայրերում կատարված տեսանկարահանման արդյունքներ և ադրբեջաներեն խոսակցության ուղեկցմամբ հրապարակվել: Արցախի ԱԱԾ կողմից այդօրինակ դեպքերը բացահայտելուց և դրանց ծագման աղբյուրները մերկացնելուց հետո ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները կրկին վերափոխել են գործողությունների բնույթը:
«Այս անգամ որպես թիրախ սկսել են ընտրվել ոչ միայն քաղաքացիական անձինք, այլև զինծառայողները, որոնց հետ Ֆեյսբուք, Վկոնտակտե, Տելեգրամ և սոցիալական այլ ցանցերում բացված կեղծ ու գայթակղիչ էջերով տևական ժամանակ շփվելուց և կապ ձևավորելուց հետո ձեռք են բերվել անձնական տվյալներ՝ անձնագրի, զինվորական գրքույկի լուսանկարներ, վարել ինտիմ բնույթի ու անպարկեշտ արտահայտություններ պարունակող գրագրություն, ստացել մարմնի տարբեր մասերի լուսանկարներ, որից հետո դրանք հրապարակելու սպառնալիքի գործադրմամբ մեր քաղաքացուն դարձրել սեփական պահանջները բավարարելու գործիք:
Անձնական տվյալների և պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող տեղեկությունների հրապարակման վտանգի ռիսկով շղթայված անձանցից հետագայում փորձ է արվել ստանալ Արցախի տարբեր վայրերի լուսանկարներ, զորամասերի տեղակայման վայրերի, սպառազինության մեջ մտնող զենքի ու զինամթերքի տեսակի և քանակի վերաբերյալ տեղեկություններ։
․․․Շարունակում են գտնվել անձինք, ովքեր դառնում են նման գործողությունների զոհ և միաժամանակ Արցախի ներքին անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքների իրագործման գործիք»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նմանատիպ դեպքերից խուսափելու նպատակով Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է է սոցիալական ցանցերում զերծ մնալ կասկածելի օգտատերերի հետ շփումներից, անձնական բնույթի տեղեկություններ, լուսանկարներ կամ տեսանյութեր, Արցախի Հանրապետության անվտանգությանն առնչվող տեղեկություններ փոխանցելուց, իսկ նման իրավիճակում հայտնվելու դեպքում անմիջապես իրազեկել մեզ:

Азербайджан не отказался от своих коварных планов и продолжает терроризировать гражданское население Нагорного Карабаха, планомерно сеять и подогревать панику среди арцахцев. Об этом сообщает Служба национальной безопасности (СНБ) Арцаха.
Отмечается, что после 9 ноября 2020 года спецслужбы Азербайджана направили весь свой потенциал на организацию и осуществление кибератак с использованием возможностей Интернета, а также вовлечение жителей Арцаха в различные конспиративные процессы в социальных сетях.
«Примечательно, что эти методы и приемы постоянно изменяются и совершенствуются. Сперва из армянского интернет-пространства были взяты сцены из Степанакерта и других известных мест Арцаха и переопубликованы с азербайджанскими текстами. Тем самым делались попытки создать у жителей Арцаха чувство незащищенности и впечатление о свободном проникновении азербайджанцев на территорию Арцаха. После того, как СНБ Арцаха раскрыла, что эти ролики фальшивые и постановочные, метод воздействия на общественное сознание был изменен и обновлен», – отметили в СНБ.
Сообщается, что позже делались попытки получить от лиц, рискующих разглашением личных данных и унижающей честь и достоинство информации, фотографии различных мест в Республике Арцах, а также информации о расположении воинских частей, видов и количества оружия и боеприпасов, находящихся на вооружении.
«Во избежание подобных случаев СНБ Арцаха еще раз призывает воздержаться от контактов с подозрительными пользователями в социальных сетях, передачи личной информации, фото или видеоматериалов, информации, связанной с безопасностью Арцаха, и сообщить нам немедленно в случае возникновения такой ситуации. Проявляя высокую гражданскую сознательность и дисциплину, мы не только лишим противника возможности осуществлять враждебные действия против армян Арцаха, но и будем иметь более защищенное и безопасное общество», – сообщили в СНБ Арцаха.