Յան Պոուլսենն ազատվել է Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնից: Նման որոշում է կայացվել մարտի 30-ին` ՀՖՖ-ի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի ու Պոուլսենի հանդիպումից հետո: Այնուամենայնիվ դանիացի մասնագետին կառաջարկվի ՀՖՖ-ի տեխնիկական տնօրենի պաշտոնը: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի պարտականությունները ժամանակավորապես կկատարի Վարդան Մինասյանը, որը դա առաջին անգամը չէ, որ անում է` Մինասյանը կատարել է հավաքականի գլխավոր մարզչի պարտականությունները նաեւ Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Յան Պորտերֆիլդի մահից հետո 2007 թվականին:
Պոուլսենը գլխավորեց Հայաստանի հավաքականը 2008թ. մարտին, շվեդացի մասնագետ Յան Պորտերֆիլդի վախճանից կես տարի անց, որի ղեկավարությամբ հայկական հավաքականը զգալի հաջողությունների հասավ շուրջ մեկ տարվա ընթացքում: Մասնավորապես, հայկական թիմը հաղթեց Ղազախստանի ու Լեհաստանի հավաքականներին եւ ոչ ոքի խաղաց աշխարհի ուժեղագույն թիմերից մեկի` Պորտուգալիայի հավաքականի հետ:
Յան Պոուլսենի ղեկավարությամբ 2010թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում Հայաստանի հավաքականը 5 խաղերից 4-ում պարտություն կրեց եւ մեկում ոչ ոքի խաղաց: Վերջին արդյունքն էլ հավանաբար Պոուլսենի պաշտոնաթողության պատճառ հանդիսացավ:

31 Март 2009 - 06:57 AMT
Ян Поульсен освобожден с поста главного тренера сборной Армении по футболу, как сообщили корреспонденту Pan.ARMENIAN.Net, такое решение было принято после встречи президента ФФА Рубена Айрапетяна с Поульсеном в понедельник 30 марта. Тем не менее датскому специалисту была предложена должность технического директора ФФА. Обязанности главного тренера сборной Армении временно будет исполнять помощник Поульсена Вардан Минасян, кому не впервой такой статус: Минасян исполнял обязанности главного тренера сборной и после кончины главного тренера сборной Армении Яна Портерфильда в 2007 году.
Поульсен возглавил сборную Армении в марте 2008 года, спустя полгода после кончины главного тренера сборной Армении шотландского специалиста Яна Портерфильда, под руководством которого армянская сборная добилась заметных успехов меньше чем за год. В частности, армянская дружина одержала победу над сборной Казахстана и Польши, а также разошлась миром с одним из мировых грандов -сборной Португалии.
Под руководством Яна Поульсена в рамках отборочного этапа ЧМ-2010 сборная Армении в 5 сыгранных матчах потерпела 4 поражения и один раз сыграла вничью. Последний результат, по всей вероятности, и стал причиной отстранения датчанина от руля сборной.