ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ մամուլի ասուլիսի ավարտին, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, հայտարարել է, որ ՌԴ-ն և Ֆրանսիան հաստատել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղում առկա խնդիրների լուծման գործում։
Նա հավելել է, որ ԼՂ շուրջ իրավիճակի քննարկման ժամանակ կողմերը նշել են ռուս խաղաղապահների դրական դերը, որոնք ապահովում են հրադադարի ռեժիմի պահպանությունն ու օգնում խաղաղ կյանք կառուցել, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Մենք հաստատեցինք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության կարևորությունը, այդ թվում տարածաշրջանում առկա հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման գործում»,-ասել է Պուտինը։
Ֆրանսիայի նախագահը տեղեկացրել է Պուտինին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ, վերջին տեսակոնֆերանսի արդյունքների մասին։

8 Февраль 2022 - 09:05 AMT
В завершение пресс-конференции с президентом Франции Эмманюэлем Макроном в Москве президент России Владимир Путин, касаясь нагорно-карабахского конфликта, заявил, что Россия и Франция подтвердили важность усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ в урегулировании карабахского конфликта. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
Путин добавил, что в ходе обсуждения ситуации в Нагорном Карабахе стороны отметили положительную роль российских миротворцев, которые обеспечивают соблюдение режима прекращения огня и помогают строить мирную жизнь.
«Подтвердили важность деятельности Минской группы ОБСЕ, в том числе в решении существующих гуманитарных, социально-экономических проблем в регионе», – сказал Путин.
Президент Франции проинформировал Путина об итогах недавней видеоконференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым с участием председателя Совета Европы Шарля Мишеля.
В результате дистанционной встречи, состоявшейся 4 февраля при посредничестве президента Франции Эмманюэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля, 8 армянских военнопленных вернулись на родину из азербайджанского плена.