Վանդալիզմի է ենթարկվում 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի Քարինտակի Սբ Աստվածածին եկեղեցին, տեղեկացնում է Monumentwatch.org կայքը, որն Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում է իրականացնում։
Նշվում է, որ դա հստակ երևում է 2021 թվականի մարտ ամսին Karabakh Honor անունով օգտատիրոջ յութուբյան ալիքում տեղադրված մի տեսանյութից։
Նշվում է, որ տեսանյութում հստակ երևում է, որ ջարդված ու կիսված է եկեղեցու խորանի Սուրբ սեղանը, եկեղեցու ներսը տակնուվրա է արված, ադրբեջանցի զինվորականները ներս ու դուրս են անում եկեղեցում, բարձրանում խորանի վրա, անարգում այն, մտնում ավանդատները, որոնք ևս տակնուվրա են արված։
«Ակնհայտ է նաև, որ, ոտնահարելով քրիստոնեական կառույցի ծիսական գործառույթը, ադրբեջանցի վանդալները մահմեդական աղոթք են հնչեցնում քրիստոնեկան եկեղեցում: Դատելով տեսանյութից, կարող ենք եզրակացնել, որ Արցախի Քարինտակ գյուղում տեղակայված է ադրբեջանական զինվորական մեծ ստորաբաժանում, որի զինվորները անարգում են հայկական մշակութային ժառանգությունը»,-ասվում է հրապարակման մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները հանել են Հադրութի Սպիտակ խաչ եկեղեցու խաչը։ Ադրբեջանական կողմը վերանորոգման քողի տակ բացի խաչից քանդել է նաև եկեղեցու տանիքը՝ այդ կերպ փորձելով ամբողջապես վերացնել հայկական մշակութային հետքը։
Ադրբեջանը հայտարարել է 44-օրյա պատերազմի արդյունքում իր հսկողության տակ անցած տարածքներում գտնվող հայկական եկեղեցիներից հայերեն գրությունները ջնջելու մտադրության մասին։
Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Կարիմովը փետրվարի 3-ին հայտարարել է, որ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը զբաղվելու է «հայերի կողմից աղվանական կրոնական տաճարների վրա թողած ֆիկտիվ հետքերի վերացմամբ»:

8 Февраль 2022 - 11:25 AMT
Церковь Пресвятой Богородицы в Каринтаке в Нагорном Карабахе, перешедшая под контроль Азербайджана после 44-дневной войны, подвергается актам вандализма, сообщает сайт Monumentwatch.org, занимающийся мониторингом культурного наследия Арцаха.
Отмечается, что это хорошо видно на видео, размещенном на YouTube-канале пользователя Karabakh Honor в марте 2021 года.
На кадрах видно, что разбит алтарь, внутри церкви все вверх дном, азербайджанские солдаты входят и выходят из церкви, взбираются на ризницу, оскверняют ее.
«Очевидно, что, нарушая ритуальную функцию христианской конструкции, азербайджанские вандалы читают мусульманскую молитву в христианском храме. Судя по видео, можно сделать вывод, что в селе Каринтак в Арцахе дислоцируется крупная азербайджанская воинская часть, солдаты которой оскверняют армянское культурное наследие», — говорится в публикации.
Ранее стало известно, что азербайджанцы сняли крест церкви Белого Креста в Гадруте. Под видом ремонта азербайджанская сторона помимо креста снесла крышу церкви, пытаясь таким образом полностью стереть армянский культурный след.