Սամբոյի Հայաստանի պատանեկան եւ երիտասարդական հավաքականները կմասնակցեն Սամբոյի Եվրոպայի առաջնությանը, որը կանցկացվի ապրիլի 8-12-ը Լիտվայի Շյաուլյայ քաղաքում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց Սամբոյի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Լեոնիդ Հայրապետյանը, սամբիստների պատվիրակությունն իր ղեկավարության ներքո կմեկնի Շյաուլյայ 20 մարդուց բաղկացած կազմով, այդ թվում 8 պատանի, 7 երիտասարդ սամբիստ, գլխավոր մարզիչը, նրա օգնականն ու երկու մրցավար:
«Շյաուլյայ մենք կմեկնենք ապրիլի 7-ին: Այս անգամ մենք չենք հասցրել ապահովել կանանց մասնակցությունը մրցումներն: Նախապես ծրագրել էինք, որ կմեկնի Հայաստանի չեմպիոն Սոսե Բալասանյանը, սակայն որոշ հանգամանքներից ելնելով չկարողացանք ապահովել նրա մասնակցությունը: Մնացել են միայն պատանիներն ու երիտասարդները,- նշել է Հայրապետյանը, – կասեմ միայն, որ մենք միշտ միջազգային մրցաշարերից մեդալներով ենք վերադարձել: Այս անգամ եւս ամեն ինչ կանենք արժանի կերպով ելույթ ունենալու համար», – ավելացրել է նա:
Նշենք, որ հայ սամբիստներից չորսը տվյալ պահին պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ են, սակայն ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը: Բոլոր չորս զինծառայող սամբիստները` Արամայիս Մարգարյանը, Արտավազդ Մինասյանը, Արմեն Սաքանյանը եւ Կարեն Ջանոյանը Եվրոպայի եւ աշխարհի բրոնզե մեդալակիրներ են:

Юношеская и молодежная сборные Армении по самбо примут участие в ЧЕ по самбо, который пройдет с 8 по 12 апреля в литовском городе Шяуляй. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net президент Федерации самбо Армении Леонид Айрапетян делегация самбистов под его руководством отбудет в Шяуляй в составе 20 человек, в том числе 8 юных, 7 молодых самбистов, главный тренер, его помощник и две судьи.
«В Шяуляй мы отбудем 7 апреля. На этот раз мы не успели заявить участницу на женские соревнования. Сначала планировали, что поедет чемпионка Армении Сосе Баласанян, но из-за некоторых обстоятельств ее не успели заявить. Остались только юноши и молодежь, – отметил Айрапетян, – скажу только что мы всегда с международных турниров возвращались с медалями. И на этот раз сделаем все возможное для того, чтобы выступить достойно», – добавил он.
Отметим, что из армянских самбистов четверо в данный момент несут обязательную военную службу, но по приказу министра обороны Армении Сейрана Оганяна будут отпущены на участие в ЧЕ. Все четыре военнослужащих самбиста, в том числе Арамаис Маргарян, Артавазд Минасян, Армен Саканян и Карен Джаноян, являются бронзовыми призерами чемпионатов Европы и мира.