Սամբոյի Հայաստանի հավաքականը նախապատրաստվում է մայիսի 14-18-ը Միլանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց Սամբոյի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Լեոնիդ Հայրապետյանը, Եվրոպայի առաջնությունից առաջ Հայաստանի սամբիստների հավաքականը ուսումնամարզական հավաք կանկացնի Արմավիրում:
«Մենք ՌԴ Արմավիր քաղաքի սամբոյի եւ ձյուդոյի օլիմպիական դպրոցի տնօրեն Ռուդոլֆ Բաբոյանի հետ պայմանավորվել ենք նրանց մոտ ուսումնամարզական հավաքի անցկացման վերաբերյալ: Դա Միլանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը նախապատրաստվելու լավ հնարավորություն է, որտեղ Հայաստանի կողմից ելույթ կունենա 4 կամ 5 սամբիստ, այդ թվում նաեւ կանանց մրցաշարում: Իսկ Բաբոյանին ես առաջարկել եմ իր հայ սաներին ընդգրկել Հայաստանի հավաքականում Եվրոպայի եւ Աշխարհի առաջնություններում մասնակցելու համար: Եթե Արմավիրում ընդունեն իմ առաջարկությունը, ապա մենք կզբաղվենք Արմավիրի հայ սամբիստներին երկքաղաքացիության տրամադրման հարցով», – ասել է Հայրապետյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Սամբոյի Հայաստանի ֆեդերացիան ստացել է ապրիլի 24-27-ը Մոսկվայում կայանալիք սամբոյի հիմնադիր Արկադի Խարլամպիեւի անվան մրցաշարում մասնակցելու հրավեր:
«Մեզ հրավիրել են հինգ մարդուց բաղկացած կազմով մասնակցելու Խարլամպիեւի անվան մրցաշարին, որը նույնպես համարվում է աշխարհի գավաթի փուլերից մեկը: Սակայն մրցաշարը համընկնում է Արմավիրում մեր հավաքի հետ: Այնպես որ, ես ծրագրում եմ Մոսկվա ուղղարկել մեկ կամ երկու սամբիստի,- նշել է Հայրապետյանը, – ինչ վերաբերում է Եվրոպայի առաջնության հավաքականի կազմին, ապա այն առայժմ չի որոշվել, քանի որ առջեւում երկրի կանանց եւ տղամարդկանց առաջնությունն է` համապատասխանաբար ապրիլի 4-5-ը եւ 17-19-ը: Կարող եմ միայն մի բան ասել, կանանց Եվրոպայի առաջնությունում, ամենայն հավանականությամբ, ելույթ կունենա Եվրոպայի չեմպիոն եւ Աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր Ժաննա Վարդանյանը, որը ելույթ է ունենում 48 կգ քաշային կարգում», – եզրակացրել է նա:

31 Март 2009 - 18:13 AMT
Сборная Армении по самбо готовится к чемпионату Европы, которая пройдет с 14 по 18 мая в Милане. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net президент Федерации самбо Армении Леонид Айрапетян перед ЧЕ сборная самбистов Армении проведет учебно-тренировочный сбор в Армавире.
«Мы договорились с директором олимпийской школы самбо и дзюдо Армавира Рудольфом Бабояном о проведении у них учебно-тренировочного сбора. Это прекрасный шанс для хорошей подготовки к ЧЕ в Милане, где от Армении выступят 4 или 5 самбистов, в том числе и в женском турнире. А Бабояну я предложил привлечь их воспитанников-армян в состав сборной команды Армении на участие в чемпионатах мира Европы. Если в Армавире примут мое предложение, то мы займемся вопросом предоставления двойного гражданства армавирским армянам-самбистам»,- сказал Айрапетян.
Айрапетян также отметил, что федерация самбо Армении получила приглашение на участие в турнире имени основателя самбо Аркадия Харлампиева, который пройдет с 24 по 27 апреля в Москве.
«Нас пригласили принять в турнире имени Харлампиева, который также считается одним из этапов кубка мира, в составе 5 человек. Но турнир приходится на наш сбор в Армавире. Так что я планирую отправить в Москву одного или двух самбистов, – отметил Айрапетян, – что касается состава сборной на ЧЕ, то он не определен, поскольку впереди у нас еще женское и мужское первенства страны соответственно с 4 по 5 и с 17 по 19 апреля. Могу сказать лишь одно – из женщин на ЧЕ наверняка выступит чемпионка Европы и серебряный призер ЧМ Жанна Варданян, выступающая в весовой категории 48 кг», – заключил он.