18 Փետրվար 2022 - 09:46 AMT
Փետրվարի 18-ի Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված էին առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը և ԱԺ խմբակցությունների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ Ազգային ժողովի հայտարարությունը:
Քվեարկության է դրվել «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքներն ընդունելու մասին հարցը և ընդունվել 30 կողմ ձայնով, տեղեկացնում է Արցախպրեսը։
Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ Ազգային ժողովի հայտարարությունը ներկայացրել է պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։ Այն ևս ընդունվել է 30 կողմ ձայնով։
Արցախի Հանրապետության «Բռնազավթված տարածքների մասին» 2022 թ. փետրվարի 4-ին հրապարակված օրինագիծը շրջանառության մեջ էր դրվել Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահի և խորհրդարանի բոլոր հինգ խմբակցությունների նախաձեռնությամբ:
Օրենքով սահմանվում է 1991-1994թթ-ին, 2016թ-ին Ադրբեջանի Հանրապետության և 2020 թվականին Թուրքիայի Հանրապետության և վարձկան ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթված տարածքների իրավական կարգավիճակը ու դրանց վրա տարածվող իրավական հատուկ ռեժիմը, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների գործունեության առանձնահատկությունները, մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց իրավունքների և շահերի պահպանության ու պաշտպանության հետ կապված առանձնահատկությունները։

18 февраля состоялось внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
В повестку дня включены принятые в первом чтении пакет законов «Об оккупированных территориях Республики Арцах», «О внесении изменений в Гражданский кодекс» и «Заявление НС по случаю Дня возрождения Республики Арцах», инициированный фракциями НС. Вопрос о принятии законов «Об оккупированных территориях Республики Арцах», «О внесении изменений в Гражданский кодекс» был поставлен на голосование и принят 30 голосами «за».
«Заявление НС по случаю Дня возрождения Республики Арцах» представил депутат Гегам Степанян. Оно было принято 30 голосами «за».
Законопроект «Об оккупированных территориях Республики Арцах», опубликованный 4 февраля 2022 года, введен в обращение по инициативе председателя Национального собрания Республики Арцах и всех пяти фракций парламента.
Проект закона определяет правовой статус территорий, захваченных вследствие военной агрессии Азербайджана против Республики Арцах в 1991-1994 годах, в 2016 году и в 2020 году, при непосредственном участии Азербайджанской Республики и иностранных вооруженных террористов. Оккупированными территориями, согласно законопроекту, считаются территории, отмеченные в Законе об административно-территориальном делении Нагорно-Карабахской Республики *, **, *** звездочками, и оказавшиеся под контролем Азербайджана: районы, общины и населенные пункты, а также земли и водные ресурсы, находящиеся на территории этих районов.